Psychoterapia - kiedy?

Jeśli masz wrażenie, że tracisz kontrolę nad własnym życiem lub czujesz się nim nadmiernie przytłoczona, dobrze skorzystać z porady specjalisty. Rozmowa z postronnym terapeutą, który stosuje ścisłe techniki psychologiczne, efektywnie poprawi twoje życie i wspomoże rozwiązywanie nurtujących problemów.
/ 14.11.2013 20:53

Jeśli masz wrażenie, że tracisz kontrolę nad własnym życiem lub czujesz się nim nadmiernie przytłoczona, dobrze skorzystać z porady specjalisty. Rozmowa z postronnym terapeutą, który stosuje ścisłe techniki psychologiczne, efektywnie poprawi twoje życie i wspomoże rozwiązywanie nurtujących problemów.

Kiedy warto skorzystać z psychoterapii?

Fot. DepositphotosJ

Psycholog to postronna oraz przede wszystkim odpowiednio wykwalifikowana osoba, która wie jak słuchać i umiejętnie wyciągnie wnioski, tak by w sposób szybki, nieskomplikowany i przed wszystkim skuteczny, dążyć do rozwiązania kłębiących się problemów.

Psychoterapia jest samodzielną podróżą w głąb własnej osobowości. Pomaga dostrzec i zrozumieć własne zachowanie i odczucia.

Kiedy warto wybrać się do specjalisty?

 • Kiedy własne reakcje nas przerastają, np. wówczas, gdy zbyt emocjonalnie reagujemy na neutralne sytuacje. Szczególnie jeśli powodują one długotrwałe odczucie zdenerwowania, przygnębienia, a nawet wyrzutów sumienia.
 • Kiedy zaskakują nas własne reakcje, przechodzące ze skrajności w skrajność np. nadpobudliwość, przeplatająca się z uczuciem pustki czy żalu.
 • W chwilach zwątpienia we własną osobę. Zaniżone poczucie własnej wartości, lęki, utrudniające normalne funkcjonowanie czy problemy w kontaktach z otoczeniem, powinny nas zmotywować do konsultacji ze specjalistą.
 • W sytuacji odrzucenia przez otoczenie, czy to w domu, czy w pracy.
 • W nieumiejętnym radzeniu sobie z przeciwnościami lub wyzwaniami.
 • Gdy cierpisz na fobie, długotrwale utrudniające życie np. lęk przed publicznym wypowiadaniu się, nawet w małej grupie itp.
 • Gdy nie potrafisz poradzić sobie z przeszłością i wciąż do niej wracasz, potęgując jedynie poczucie bezsilności, stresu czy złości.
 • Gdy cierpisz na problemy natury seksualnej.
 • Gdy doświadczasz przemocy domowej.
 • Nie akceptujesz swojego ciała i wciąż dostrzegasz jedynie własne wady.
 • Gdy cierpisz na długotrwałą bezsenność i nocne koszmary.
 • Gdy chcesz poprawić swóje życie oraz relacje z rodzicami, dziećmi czy współpracownikami.

Jakie jest zadanie psychologa?

Terapeuta ma za zadanie dostrzec istotę problemu, a wiec przyczynę objawów, wynikających np. z minionych doświadczeń. Pomaga również w dostrzeżeniu ukrytych zdarzeń i łączenia faktów. Psycholog, za pomocą szeregu działań terapeutycznych, z cierpliwością i wnikliwością uświadamia pacjentowi istotę problemu, z jednoczesnym wyznaczaniem dalszych celów i zmian, które ułatwią samopoczucie i funkcjonowanie. Kontroluje i wspiera pacjenta na każdym etapie. Dzięki czemu, pacjent czuje się pewniej i łatwiej realizuje zamierzone cele.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/23.06.2017 21:01
Mało jest odpowiedzialnych terapeutów. Oni też mogą cię za coś wyśmiać. Ja np. w trakcie terapii przełamałem lody i wyprowadziłem się od toksycznej rodziny. Po paru dniach miałem wizytę i pochwaliłem się, swoim sukcesem. A ona mi na to, że bunt to się przechodzi w wieku młodzieńczym, a nie teraz i śmiała się. Kobiety mają w sobie dużo uszczypliwości.