A może jednak jesteś ambiwertykiem? Sprawdź!

Na czym polega ambiwersja, czym charakteryzuje się ambiwertyk i co go odróżnia od ekstarwertyka i introwertyka.
Ewa Cwil / 10 miesięcy temu
A może jednak jesteś ambiwertykiem? Sprawdź! fot. Adobe Stock

Kim jesteś: ekstrawertykiem czy introwertykiem? Jeśli na tak zadane pytanie nie umiesz odpowiedzieć, bo zdajesz sobie sprawę z tego, że masz zarówno cechy charakterystyczne dla jednego i drugiego typu osobowości, to prawdopodobnie jesteś ambiwertykiem. Jak dwie trzecie wszystkich ludzi.

Podział na introwertyków i ekstrawertyków przypomina kod zero-jedynkowy, albo paletę barw złożoną wyłącznie z bieli i czerni. Jak takimi środkami opisać każdego człowieka, a zwłaszcza jego charakter i osobowość? Właśnie dlatego do stworzonych przez Karla Junga pojęć – introwertyzm i ekstrawertyzm – dodano pojęcie ambiwertyzm, które mieści w sobie szerokie spektrum ludzkich charakterów, które znajdują się między dwiema skrajnościami: introwertyzmem a ekstrawertyzmem.

Czy jesteś ambiwertykiem?

Jeśli na większość poniższych pytań odpowiesz "tak", jesteś ambiwertykiem.

  • Czy potrafisz pracować zarówno samodzielnie jak i w grupie i trudno ci zdecydować, co wolisz: pracę solo czy w zespole?
  • Czy funkcjonowanie w grupie nie sprawia ci problemu, ale zbyt długie przebywanie w większym towarzystwie cię męczy?
  • Czy bycie w centrum uwagi cię bawi i sprawia ci przyjemność pod warunkiem jednak, że nie trwa zbyt długo?
  • Czy niektórzy uważają, że jesteś raczej samotnikiem, a inni twierdzą, że potrafisz brylować w towarzystwie?
  • Czy dłuższe przebywanie w tym samym miejscu nie sprawia ci problemu, ale czasami, gdy zbyt długo nic się nie dzieje zaczyna cię "nosić"?
  • Czy czasami zamyślasz się tak, że tracisz kontakt z rzeczywistością, a jednocześnie czasami potrafisz kompletnie zatracić się w interesującej dyskusji?
  • Czy luźne rozmowy o niczym nie sprawiają ci problemów, ale szybko cię nudzą?
  • Czy masz wrażenie, że czasami od razu potrafisz innym zaufać, a czasami zaufanie komuś nie przychodzi ci tak łatwo?
  • Czy długie przebywanie w samotności w końcu cię nudzi, a długie przebywanie w towarzystwie cię wyczerpuje?

Jeśli na większość pytań odpowiadasz "tak", masz sporo cech zarówno introwertyka jak i ekstrawertyka, dlatego nie jesteś żadnym z nich. Jesteś ambiwertykiem!

Jaki więc jesteś, ambiwertyku?

Jesteś świetny! Masz sporą przewagę zarówno nad introwertykiem jak i ekstrawertykiem. Jesteś elastyczny w zachowaniu, dobrze odnajdujesz się w różnych sytuacjach, potrafisz dogadywać się z różnymi ludźmi. I jesteś lepszym handlowcem niż ekstrawertyk, a to o nim zwykło się mówić, że najlepiej pasuje do tego typu pracy. Twoją przewagą jest to, że potrafisz być zarówno interesującym mówcą jak i dobrym słuchaczem. Łatwiej więc zyskujesz sympatię innych.
Czasami wolisz w domowym zaciszu poczytać książkę i nawet domownicy irytują cię swoją paplaniną, a czasami ciągnie cię do ludzi i szukasz okazji do pobycia w towarzystwie szerszego grona znajomych. Najlepiej czujesz się wśród ludzi, których znasz. Przebywanie wśród obcych nie jest dla ciebie komfortowe, może nawet tego zdecydowanie nie lubisz. Bywasz niezdecydowany, czasami sam nie wiesz czego chcesz. Masz niewielu bliskich przyjaciół, ale sporą liczbę znajomych. Czasami trudno ci podtrzymywać relacje z przyjaciółmi.

źródła: forbes.com, learning-mind.com

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)