Zatrucie – jak udzielić pomocy?/fot. Fotolia fot. Fotolia

Jak stres wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne?

Stres może być przyczyną problemów ze zdrowiem i psychiką. Jednak często myśląc o psychice przeciwstawiamy ją ciału. Nawet od lekarza, któremu skarżymy się na swoje dolegliwości, możemy usłyszeć: „nic panu nie jest, to tylko nerwica”. Taki sposób myślenia nie pozwala nam uwierzyć w to, jak wielki wpływ na nasze zdrowie mogą mieć nasze emocje i umysł.
/ 06.06.2008 14:34
Zatrucie – jak udzielić pomocy?/fot. Fotolia fot. Fotolia

Wpływ stresu na zdrowie fizyczne

Wpływ ten jest obustronny, tzn. psychika może zarówno przyczynić się do rozwoju chorób ciała, jak i powodować wyleczenie – czasem w przypadkach uznanych za beznadziejne. Pomimo tego, że mechanizmy wpływu psychiki na ciało i jego zdrowie nie są łatwe do zrozumienia, większość ludzi zetknęła się z tego rodzaju zjawiskami.

Wszyscy słyszeliśmy o placebo – substancji pozbawionej działania farmakologicznego podawanej pacjentowi przeświadczonemu o tym, że przyjmuje skuteczny lek. Potrafi ono nie tylko wykazać się dającym się mierzyć działaniem w naszych organizmach, ale także spowodować całkowite wyzdrowienie.

Jednym z najbardziej udokumentowanych przypadków tego rodzaju jest historia opisana już w latach pięćdziesiątych. Do amerykańskiego onkologa Philipa Westa zgłosił się pacjent ze złośliwą postacią nowotworu węzłów chłonnych w skrajnym stadium rozwoju. Zgodnie z diagnozą nie powinien żyć dłużej niż kilka dni. Został jednak zakwalifikowany do programu badań klinicznych nowego leku antynowotworowego. Po podaniu lekarstwa pacjent w przeciągu kilku dni powrócił do zdrowia, badania zaś nie wykazywały u niego żadnych objawów nowotworu. Byłaby to piękna historia o wspaniałym leku onkologicznym, gdyby nie to, że badania wykazały, iż podany lek jest całkowicie bezskuteczny, pacjent doktora Westa zaś jest jedyną osobą (spośród kilku tysięcy poddanych leczeniu), który został wyleczony. Po kilku miesiącach, gdy człowiek ów wyczytał w prasie, iż jego lek jest bezskuteczny, nastąpił gwałtowny nawrót choroby. Po powrocie do szpitala podano mu wodę destylowaną przekonując, iż jest to znacznie udoskonalona wersja starego leku. W kilka dni choroba znowu zniknęła.

Polecamy: Jakie choroby może wywołać stres?

Niestety, związek psychiki i ciała to nie tylko ozdrowieńcza moc placebo, ale również jej niszczący wpływ. Często możemy usłyszeć, że ktoś „umarł ze strachu”, komuś „serce pękło z żalu”, kogoś innego zaś „żółć zalała ze złości”. Choć określeniom takim daleko do medycznej ścisłości, opisują one zjawiska obecne w ludzkim doświadczeniu od zawsze, od pewnego czasu zaś opisywane są przez naukę.

Stres i negatywne emocje wpływają nie tylko na działalność układu nerwowego – w znacznym stopniu zmieniają też gospodarkę hormonalną, co może przyczynić się nie tylko do pogorszenia samopoczucia, ale powoduje także rzeczywiste zmiany w organizmie, niejednokrotnie trudne do leczenia i prowadzące do śmierci.

Wpływ stresu na zdrowie psychiczne

Stres nie tylko wpływa na samopoczucie i powoduje zmiany w zachowaniu, ale może również powodować zaburzenia psychiczne oraz przyczynić się do trwałych zmian osobowości. Dzieje się tak nie tylko wtedy, gdy jesteśmy poddani oddziaływaniu stresu długotrwale, ale również w wyniku pojedynczych, lecz wyjątkowo silnych przeżyć.

Wśród zaburzeń których początek może być związany ze stresem należy wymienić przede wszystkim ostrą reakcję na stres, zespół stresu pourazowego, zaburzenia adaptacyjne, zaburzenia snu oraz nerwice.

Częsty i silny stres może jednak przyczynić się także do rozwoju depresji i zaburzeń osobowości.

Zobacz też: Natrętne myśli - gryzący problem

Jednocześnie każdy z tych problemów psychicznych może być nie tylko efektem, ale również przyczyną wzmagania się reakcji na sytuacje stresowe.

Każde zaburzenie ma trzy rodzaje przyczyn:

  • predysponujące,
  • wywołujące,
  • podtrzymujące.

Stres możemy wiązać z dwiema ostatnimi. Aby doszło do rozwoju zaburzenia, muszą jednak istnieć wcześniejsze predyspozycje. Warto jednak pamiętać, że każdy człowiek jest nimi obarczony, choć w niejednakowym stopniu. Mniejsze predyspozycje wymagają jedynie silniejszego czynnika wywołującego (np. bardzo silnego stresu, traumatycznego przeżycia).

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/27.12.2017 20:13
Stres to okropna sprawa! Dlatego trzeba przeciwdziałać. Dla mnie takim antidotum jest bieganie. Co prawda w tej dziedzinie sportu trzeba trochę wydać na ubrania np. stanik, żeby piersi nie latały (mam ukochane yajlee), albo buty (niezmiennie nike <3). Są też inne dziedziny sportu, które relaksują, ale dla mnie istnieje tylko bieganie, które gorąco polecam!!!
/19.05.2015 18:55
Stres może mieć bardzo negatywne skutki dla zdrowia o czym sama sie przekonałam. Przez pracę w ciągłym stresie nabawiałam się problemów z sercem. Raz wylądowałam w szpitalu z tego powodu. Lekarz mi polecił zażywać jakieś ziołowe tabletki na uspokojenie i wybrałam forstres. Odkąd go biorę czuję się spokojniejsza i serce także przestało mi dokuczać.
/30.11.2014 21:43
bardzo madre słowa. jestem kobieta po przejciach i po drugich przejściach ponieważ mój drugi partner nadużywa alkoholu nigdy nie miałam do czynienia z takimi sytuacjami wiec było za pozno gdy się zorientowałam w swoim leczeniu książkach internecie ze to choroba alkoholowa ja zaszłam w ciaze z nim.ja tez lecze się na depresje i nerwice i myslalam ze mam sto innych chorob bo ciagle zle się czuje wszystko mnie boli nie mogie spac w nocy chodze ciagle od lekarza do lekarza i szukam u siebie tej strasznej choroby która mi tak doskwiera od 7 lat a tu się okazuje ze te choroby to sa w mojej psychice żaden lekarz mi tego w ten sposób nie powiedział,tylko ze to depresja i nerwica a zaznacze ze wykonywałam bardzo dużo badan na bardzo poważne choroby np. sm,zanik miesni rezonans glowy,wszelkie usg chyba całego już organizmu,zakrzepice,bolerioze,reumatoidalne,itp.