Jak po urlopie wrócić do pracy

Jak wrócić do codziennych obowiązków, po tygodniowym lub dwutygodniowym nicnierobieniu? Czy zastosować jakąś specjalną terapię antystresową, czy podejść do problemu sposobem…
Jak po urlopie wrócić do pracy

Ze stresem pourlopowym trzeba nauczyć się walczyć. Pierwszym krokiem do tego jest zaplanowanie urlopu, w ten sposób, aby pozwolił się nam maksymalnie zrelaksować i zdystansować do codziennych obowiązków. Nie tylko tych służbowych, ale i domowych.

Jak sobie radzić z szokiem pourlopowym

Powrót do pracy bywa bolesny, ale po długim i dobrze zaplanowanym urlopie człowiek da sobie z nim radę. Poniżej przedstawimy listę skutecznych sposobów na bezbolesny powrót do pracy:

  • Przyjedź z urlopu wcześniej dwa – trzy dni, a najlepiej tydzień. Te dni przeznacz sobie na załatwienie zaległych spraw urzędowych, kontrolną wizytę u dentysty, fryzjera, porządki i naprawy w domu. Odpoczniesz w ten sposób od odpoczynku, a ponadto przyzwyczaisz się na nowo do miejsca zamieszkania i rutynowych spraw.

  • Weź dodatkowy dzień wolny po urlopie np. w poniedziałek, lub zaplanuj sobie urlop tak, żebyś kończył go w połowie tygodnia. Przyjście na dwa czy trzy dni przed weekendem nie będzie wydawało się takie straszne, jak na cały tydzień, łącznie ze nienawidzonym poniedziałkiem.

  • Zadbaj wcześniej o coś, co uprzyjemni Ci pierwsze dni w pracy: nowy wygląd (opalenizna, nowa fryzura, strój), zdjęcia i pamiątki z wakacji, którymi pochwalisz się w pracy. Ustaw na swoim pulpicie fotografię z wakacyjnych wypraw.

  • Nie przemęczaj się podczas pierwszych dni pracy, stopniowo i bezboleśnie podejmuj zawodowe obowiązki. Zamiast od razu wbijać się w wir zadań, porozmawiaj z koleżankami i kolegami o minionym urlopie, o tym, co w firmie się działo pod Twoją nieobecność oraz o najpilniejszych sprawach do załatwienia.

  • Na początek zajmij się sprawami, które nie wymagają od Ciebie dużego skupienia, przejrzyj pobieżnie wszystkie sprawy i ustal sobie plan działania na kolejne dni.

  • Po pracy wypoczywaj aktywnie: biegaj, wybierz się na rower, basen czy do siłowni. Wysiłek fizyczny bowiem jest jednym z najlepszych sposobów na rozładowanie napięcia.

  • Zaplanuj sobie aktywny weekend - krótki wyjazd w góry, do lasu czy nad jezioro.

Nie powinieneś mieć wyrzutów sumienia odnośnie chwilowej niedyspozycji po powrocie z urlopu, pamiętaj bowiem, że potrzebujesz od 3-4 dni, żeby na dobre wrócić do służbowych obowiązków.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/3 lata temu
destresan max jest spoko, też go brałam, blokuje stres i pomaga.
/3 lata temu
polecam powrót mimo wszystko bez stresu. Kupiłam destresan max. porcja magnezu z różeńcem górskimi, melisą. Stres zakasowany i można przetrwać