Jak leczyć bezsenność?

Kiedy należy martwić się bezsennością? Co może być jej przyczyną? Jak sobie z nią radzić? Na pytania dotyczące bezsenności odpowiada Sławomir Wolniak, lekarz specjalista psychiatra, ordynator Kliniki Wolmed w Dubiu koło Bełchatowa.
/ 25.03.2014 14:03

sen

fot. Fotolia

Kiedy powinniśmy się martwić bezsennością?

Kiedy zaburzenia snu pojawiają się częściej niż 2-3 razy w tygodniu, a taki stan utrzymuje się dłużej niż miesiąc i ma negatywny wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie, mamy do czynienia z bezsennością, która wymaga specjalistycznej pomocy.

Skąd się bierze bezsenność?

Według statystyk,  problem bezsenności dotyczy około 20% populacji. Częstą przyczyną są: choroby tarczycy, wahania hormonalne, metaboliczne, takie jak np. nadciśnienie i cukrzyca.

Jak leczyć bezsenność?

Nie należy lekceważyć długotrwałej bezsenności i wskazane jest zgłoszenie się do lekarza rodzinnego, który skieruje na badania laboratoryjne w celu wykluczenia dolegliwości somatycznych.

Bądźmy ostrożni w stosowaniu bez konsultacji z lekarzem różnego rodzaju leków nasennych, które powinny być zażywane tylko doraźnie.

Szczególne niebezpieczeństwo nieprawidłowego używania takich leków dotyczy osób dotkniętych depresją i stanami lękowymi. Mogą one spowodować pogłębienie zaburzeń psychicznych.

Jeżeli przyczyny somatyczne zostaną w czasie badań wykluczone, należy skorzystać z porady  psychiatry.

Specjalista ustali przyczynę bezsenności (najczęściej pierwotną przyczyną jest zwiększone napięcie nerwowe, przewlekły stres oraz zmęczenie fizyczne) i zaleci najskuteczniejsze w danym przypadku leczenie.

Zobacz też: Jak rozwiązać problemy z zasypianiem?

Czy do leczenia bezsenności stosuje się leki?

W wielu przypadkach można pomóc pacjentom stosując niefarmakologiczne metody leczenia.

Są nimi sprawdzone techniki psychoterapii, które uczą rozpoznawania swoich stanów, wyrażania ich i regulacji. Nowoczesne kliniki proponują też różne metody wspierające terapie behawioralno-poznawczą. Są nimi masaże, ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne.

Ponadto duży i pozytywny wpływ mają ćwiczenia fizyczne wykonywane najlepiej w plenerze,  gdzie otacza nas spokój i  nieoceniona przyroda. Przy zastosowaniu terapii i działań wspierających można skutecznie pozbyć się problemu męczącej nasz organizm bezsenności.

W przypadkach szczególnie trudnych stosuje się też leki, które dodatkowo  wzmacniają proces leczenia i pomagają wyjść z problemu.

Zobacz też: Co się dzieje w organizmie podczas snu?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)