POLECAMY

Ile czasu trwa żałoba po dziecku?

Powszechnie uważa się, że żałoba po dziecku trwa co najmniej 9 miesięcy. To jednak nie czas trwania żałoby jest istotny, ale sposób i głębia jej przeżywania. Czy w okresie żałoby po dziecku powinno się nosić czarny kolor?

anioł

fot. Fotolia

Ile czasu trwa żałoba po bliskich?

Przyjęło się, że żałoba trwa rok, aczkolwiek uzależnione jest to od stopnia powinowactwa ze zmarłym.

Zwyczajowo żałoba po śmierci męża/żony trwa rok i sześć tygodni.
Po stracie rodziców nosimy żałobę przez pół roku, a przez kolejne sześć miesięcy obowiązuje tzw. pół-żałoba, charakteryzująca się nie czarnymi, a szarymi strojami.
Po dziadkach, a także po stracie rodzeństwa, żałoba trwa pół roku, natomiast po dalszych krewnych – trzy miesiące.

Ile trwa żałoba po dziecku?

Niestety, nie ma jasno sprecyzowanego okresu noszenia żałoby po dziecku. Niektórzy twierdzą, że żałoba po dziecku powinna trwać przynajmniej 9 miesięcy (tyle ile wynosi czas od poczęcia do narodzenia). Czy to jednak wystarczy?

Należy zaznaczyć, że nie tyle ważna jest długość czasu poświęconego na żałobę, jak sposób i głębia jej przeżycia.

Czy w okresie żałoby po dziecku powinno się nosić czarny kolor?

W kulturze europejskiej kolor czarny jest kolorem żałobnym. Na pogrzebie czerń jest kolorem obowiązującym najbliższą rodzinę zmarłego (lub ewentualnie inne ciemne kolory – wówczas z czarną przepaską na lewym rękawie lub z czarną wstążką ukośnie przyszytą do klapy marynarki).

Latem na pogrzeb mężczyźni mogą założyć białą koszulę z krótkim rękawem, a do niej czarny krawat. Kobiety do czarnych sukien czy kostiumów powinny mieć czarne lub przynajmniej ciemne rajstopy oraz czarne obuwie (również latem). Do stroju żałobnego zaliczają się też czarny welon lub woalka (na kapeluszu bądź upięta bezpośrednio na włosach).

Nie przychodzi się na pogrzeb w krótkich spodniach czy w stroju sportowym. Nie prowadzi się rozmów, nie pali tytoniu, nie żuje gumy. Telefon komórkowy powinien być wyłączony. Ale co potem? Mówi się, że dziecko to biały anioł – czy więc wypada nosić po nim czerń?...

Mam wrażenie, że ciężko jest sprecyzować kolor ubrania, które mamy nosić na co dzień po zmarłym dziecku. Sądzę, że tę kwestię warto pozostawić osieroconemu rodzicowi. 

Przeczytaj też: Jak pomóc osobie po stracie bliskiego?

Czy żałoba może być czymś pozytywnym?

Należy pamiętać, że przeżywanie żałoby jest naturalnym mechanizmem obronnym po nieoczekiwanej okoliczności śmierci. W pozytywnym aspekcie daje upust odczuwanemu nieszczęściu i niesprawiedliwości. Zdarza się jednak, że rozchwianie emocjonalne osieroconych osób wymyka się spod kontroli.

Warto zwrócić szczególną uwagę na relacje między najbliższymi zmarłego. Paradoksalnie, traumatyczne przeżycia w niewielkim procencie wzmacniają relacje partnerskie i rodzinne, ale w większości przypadków je niszczą.

Żałoba może nieść za sobą negatywne reakcje dla naszego organizmu. Jeżeli trwa za długo, a my nie potrafimy pogodzić się ze stratą bliskiej osoby, to żal i smutek mogą być szkodliwe dla codziennego życia i nastroju. W takich sytuacjach należy pozwolić, aby żal po bliskich odszedł, a mimo to pamięć po zmarłym pozostała w naszym sercu. Tylko czy tak łatwo jest to zrealizować? Wszystko jest uzależnione od człowieka i jego siły na lepsze jutro.

Polecamy: Kuzynka straciła dziecko. Jak ją wspierać?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)