POLECAMY

Chcesz się wysypiać? Naukowcy dowiedli, że dobry sen gwarantują te 4 zasady!

Położenie się wcześnie spać i pobudka po ośmiu czy dziewięciu godzinach wcale nie zagwarantują nam uczucia wyspania…
Chcesz się wysypiać? Naukowcy dowiedli, że dobry sen gwarantują te 4 zasady! fot. Fotolia

Znacie to uczucie, kiedy mimo wczesnego położenia się do łóżka rano czujemy się niewyspani i zmęczeni? Od dawna mówi się o tym, że poza długością snu bardzo ważna jest też jego jakość. Co dokładnie zatem wpływa na dobry sen? Naukowcy z National Sleep Foundation właśnie to zbadali!

Jak leczyć bezsenność?

4 zasady, które zapewniają dobry sen

Grono ekspertów z National Sleep Foundation (NSF) przeanalizowało blisko 4,000 badań naukowych poświęconych tematyce snu. Ich celem było sprawdzenie, co dokładnie wpływa na to, że czujemy się wyspani. Na tej podstawie naukowcy wyszczególnili cztery zasady dobrego snu:

  • zaśnięcie w czasie pół godziny (dla osób powyżej 65. roku życia – w ciągu godziny),
  • nie budzenie się na dłużej niż pięć minut w ciągu całej nocy (dla seniorów takie przebudzenie może być dwukrotne),
  • brak rozbudzenia dłużej niż 20 minut w początkowej fazie snu (dla osób starszych – pół godziny),
  • przespanie 85% czasu spędzonego w łóżku.

Naukowcy wyodrębnili też piątą cechę, ale trudno sprawdzić ją w warunkach domowych – chodzi o to, by czas trwania fazy REM nie przekraczał 40% całego snu. Jeśli jest niższy, oznacza to, że dobrze spaliśmy.

Przypomnijmy przy okazji, że National Sleep Foundation zaleca spanie od 7 do 9 godzin każdej nocy.

Czy wolno budzić lunatyka?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/7 miesięcy temu
Jak jest problem ze snem to ratunkiem może się okazać wymiana materaca. Ja niestety musiałam się pozbyć swojego, bo w sklepie wydawał mi się idealny, a później budziłam się z paskudnym bólem pleców… Wymieniłam materac na Air Comfort Plus od Dormeo i jestem bardzo zadowolona! Wreszcie budzę się bez bólu pleców. Materac świetnie się spisuje!
/rok temu
Fajna jest aplikacja google sleep. Monitoruje sen i jego fazy. Dużo można się dowiedzieć o swoim organizmie. A na problem z zasypianiem pomocny jest destresan z melatoniną.
/rok temu
też miałam problem z zasypianiem za to rano nie można mnie było dobudzić. Pomogły tabletki destresan z melatoniną. Naturalne i bez recepty. Teraz już mi się unormowało i nie muszę nic brać :)