Dlaczego warto mieć kota? Oto 3 zaskakujące korzyści dla zdrowia!

Z badań wynika, że osoby, które hodują takiego zwierzaka, są zdrowsze!
Dlaczego warto mieć kota fot. Fotolia

Koty wpływają na wiele aspektów naszego życia. Miedzy innymi poprawiają nasz stan emocjonalny, kondycję psychiczną, i jak wynika z najnowszych badań, działają na nasz organizm jak lekarstwo. Oto najważniejsze powody, dzięki którym uwierzysz, że posiadanie kota to wielkie szczęście. 

1. Poprawia kondycję  fizyczną i  krążenie

Badania wykazały, że dbając o formę kota, jednocześnie poprawiamy stan swojego zdrowia. Mimo że opieka nad takim zwierzakiem nie wymaga spacerów, kot stymuluje opiekunów do większej aktywności fizycznej w porównaniu do osób nie posiadających zwierząt. Co więcej: obecność kota w domu pomaga obniżyć ciśnienie krwi u właściciela i korzystnie wpływa na jakość i długość snu. Istnieją też badania, które mówią, że regularny kontakt z kotem zmniejsza ryzyko zawału. Dlatego osoby, które maja kłopoty z układem krążenie powinny mieć takiego pupila w domu.   

2. Korzystnie wpływa na odporność

Wiadomo, że u dzieci, które mają stały kontakt z kotem, zanim ukończą drugi rok życia, znacznie maleje niebezpieczeństwo, że zostaną alergikami. To nie wszystko! Z badań wynika, że  dzieci w wieku od 5 do 7 lat, wychowujące się w towarzystwie zwierząt, opuszczają zajęcia w szkole z powodu choroby  o 3 tygodnie mniej w ciągu roku w porównaniu z pozostałymi dziećmi. To nie może być przypadek!  

3. Zmniejsza poziom stresu  

Kontakt z kotem redukuje w organizmie poziom kortyzolu (hormonu stresu). Dlatego obecność kota w domu może być pomocna w ciężkich sytuacjach życiowych. Dlaczego kot aż tak nas uspokaja? Zwierzę, mrucząc emituje dźwięki o niskiej częstotliwości. Człowiek odbiera je nie tylko dzięki słuchowi, ale także przez zakończenia nerwowe. Te wibracje przesłane dalej do mózgu dają nam uczucie rozluźnienia, odprężenia i relaksacji

Warto przeczytać również:

Które z dzikich zwierząt skrywa się w tobie? [psychotest]
7 rzeczy, które zrozumieją tylko posiadacze zwierząt
10 najsłodszych zwierzaków z Instagrama

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/rok temu
Hodować to se możesz kwiatki. Przede wszystkim Koty oraz pozostałe Zwierzęta, to żywe istoty,które czują, mają swoje potrzeby i przemyślenia. Nie są zabawką ani drugim człowiekiem. Decydujesz się na Zwierzaka w domu, decydujesz sie zapewnić Mu komfort i opiekę, w tym medyczną do końca Jego dni.
/rok temu
Też mam kotkę perska. Rzeczywiście zachowuje się jak arystokratka. Jest bardzo słodką i przezabawna.
/2 lata temu
Dom bez kota - to głupota!
POKAŻ KOMENTARZE (4)