POLECAMY

Jak rozpoznać i leczyć objawy depresji?

Depresja to poważna choroba, której nie wolno zbagatelizować! Sprawdź, jak rozpoznać objawy depresji i na czym polega leczenie tej choroby
Jak rozpoznać i leczyć objawy depresji? fot. Fotolia

Depresja to jedno z najczęstszych zaburzeń psychologicznych. Może pojawić się w każdym wieku i momencie życia (u dzieci, w nastolatków, dorosłych, w ciąży, na starość). Objawy depresji to przede wszystkim: smutek, apatia, problemy z koncentracją i pamięcią oraz zaburzenia snu. Rodzaje depresji wyróżnia się ze względu na jej pochodzenie (depresja endogenna i egzogenna) lub typy: depresja dwubiegunowa, kliniczna, atypowa, lękowa, maskowana, poporodowa, młodzieńcza, sezonowa i inne. Jedną z pierwszych metod diagnostyki depresji jest tzw. test na depresję - test Becka. Leczenie depresji polega na zastosowaniu psychoterapii i/lub leczeniu lekami. Dowiedz się więcej o depresji!

Co to jest depresja?

Depresja (a właściwie zaburzenia depresyjne) to termin stosowany w psychologii do określania zespołu objawów, które wystąpiwszy razem, składają się na tę chorobę. Depresji towarzyszy obniżenie nastroju, niezdolność do przeżywania przyjemności, spowolnienie i zaburzenia rytmu dobowego (np. bezsenność). Depresja to niebezpieczna choroba, która niestety często bywa bagatelizowana. Nieleczona może mieć bardzo poważne konsekwencje.

Co to jest depresja? Poznaj kryteria identyfikacji choroby

Objawy depresji

Najbardziej charakterystyczne objawy depresji do smutek, apatia i brak chęci do podjęcia jakichkolwiek działań. Inne objawy depresji:

 • problemy z koncentracją
 • zaburzenia snu
 • problemy z pamięcią
 • poczucie niskiej wartości

W najcięższych momentach mogą pojawić się również myśli samobójcze lub urojenia.

Czy objawy depresji u kobiet i mężczyzn są takie same?

Depresja - test Becka

Tzw. test na depresję (test Becka) pomaga ocenić samopoczucie psychiczne osoby, która podejrzewa u siebie objawy depresji. Test składa się z 21 pytań z 4 propozycjami odpowiedzi w każdym z nich. Test polega na wybraniu odpowiedzi najbardziej odpowiadającej aktualnemu samopoczuciu, a następnie podliczeniu punktów i porównaniu z wynikiem. Warto zaznaczyć jednak, że test na depresję ma jedynie charakter poglądowy i nie zastąpi wizyty u specjalisty.

Jakie mogą być przyczyny depresji?

Przyczyny depresji leżą w zaburzeniach działania neuroprzekaźników (głównie serotoniny i noradrenaliny) w ośrodkowym układzie nerwowym. Szczególnie narażone na depresję są osoby, których bliscy również doświadczyli tej choroby. Im bliższe pokrewieństwo z chorym, tym większe ryzyko wystąpienia depresji.

Przyczyny depresji mogą być również związane z osobistą sytuacją chorego, np. stratą bliskiej osoby, rozstaniem (depresja egzogenna) a nawet zmianami klimatycznymi (depresja sezonowa). Depresja może pojawić się również jako następstwo innej choroby somatycznej lub konsekwencja trwałego narażenia na stres.

Na czym polega leczenie depresji?

Leczenie depresji zależy od typu i postaci choroby. Zaburzenia depresyjne leczy się podczas psychoterapii, farmakologiczne (wykorzystując odpowiednie leki) lub łącząc obie te metody. Jako metoda wspomagająca terapię czasem stosuje się również światłoterapię. Sposób leczenia depresji każdorazowo dopasowany jest do indywidualnych potrzeb osoby doświadczeń zaburzeń depresyjnych.

Na czym polega leczenie depresji?

Rodzaje depresji

Rodzaje zaburzeń depresyjnych można podzielić ze względy na ich przyczyny (np. depresja endogenna - wynikająca ze zmian biologicznych zachodzących w organizmie i depresja egzogenna, czyli uwarunkowana czynnikami zewnętrznymi: np. depresja po rozstaniu, związana ze stratą bliskiej osoby, stresującym momentem w życiu).

Innymi postaciami depresji są np.:

 • depresja atypowa -  w tej postaci depresji chorzy doświadczają poprawy obniżonego na ogół nastroju w przyjemnych sytuacjach, może towarzyszyć jej też przyrost wagi ciała, wzmożony apetyt i senność.
 • depresja kliniczna
 • depresja lękowa - dominującymi objawami tego typu depresji jest lęk, poczucie zagrożenia i niepokój.
 • depresja maskowana - przebiegająca bez najbardziej charakterystycznych objawów tej choroby, czyli obniżenia nastroju i apatii. Depresja maskowana objawia się najczęściej dolegliwościami fizycznymi (pacjenci narzekają np. na bóle niewyjaśnionego pochodzenia) lub bezsennością.
 • depresja poporodowa - pojawia się u kobiet w ciągu kilku tygodni po urodzeniu dziecka. Cierpiące na depresję poporodową matki mają poczucie, że są niewystarczająco dobrymi rodzicami, są przytłoczone obowiązkiem opieki nad dzieckiem, czasem towarzyszą im myśli o skrzywdzeniu dziecka.
 • depresja młodzieńcza - psycholodzy alarmują, że coraz więcej nastolatków zmaga się z depresją młodzieńczą. Uwagę rodziców i opiekunów powinny zwrócić m.in. apatia i smutek, drażliwość, kłopoty w szkole, autoagresja czy odurzanie się.
 • depresja sezonowa - związana ze zmianą pór roku. Depresja sezonowa pojawia się najczęściej późną jesienią, zimą i w okresie przesilenia wiosennego.

Depresja dwubiegunowa

Depresja dwubiegunowa (choroba afektywna dwubiegunowa) to jedno z rodzajów zaburzeń depresyjnych. Charakteryzuje się wahaniami nastroju: od depresji do manii. Zmiany nastroju mogą pojawiać się w dłuższych odstępach czasu lub naprzemiennie i mieć różne natężenie. W przeciwieństwie do wahań nastroju, których doświadczamy wszyscy, w depresji dwubiegunowej zmiany nastroju są bardzo wyraźne i intensywne.

Czym jest choroba afektywna dwubiegunowa?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/rok temu
mi na depresję poporodową pomogł bee Pearl- stosowałam go jakiś czas i zauważyłam znaczną zmianę w nastroju, powoli powoli odzyskiwałam siły
/rok temu
Polecam krótki filmik o depresji: https://youtu.be/yDUh8fie-bA
/rok temu
Depresja to nie przelewki, to poważny problem, którego nie można lekceważyć. Absolutnie nie można zaniedbać osoby, która wykazuje objawy depresji. Ważne jest, aby wspomóc taką osobę i w odpowiednim momencie zachęcić do odwiedzenia gabinetu psychologicznego i pomóc mu wydostać się z choroby. Moja przyjaciółka zmagała się z tą straszną choroba, pomógł jej psycholog Krystyna Miętkiewicz z gabinetu w Przygodzicach. Placówka prowadzi także gabinet neurologiczny, który prowadzi dr Janusz Miętkiewicz.
POKAŻ KOMENTARZE (1)