Depresja a zaburzenia hormonalne - jak je rozróżnić? [DIAGNOSTYKA]

Depresja a zaburzenia hormonalne - jak je rozróżnić? [DIAGNOSTYKA]

Wśród chorób endokrynologicznych ważne miejsce zajmują zaburzenia funkcji tzw. osi podwzgórzowo-przysadkowo-nadnerczowej. Oś ta stanowi złożony układ, którego końcowym efektem jest m.in. zależne od potrzeb organizmu wydzielanie kortyzolu, będącego niezbędnym do życia tzw. hormonem stresu. Co łączy depresję z zaburzeniami produkcji tego hormonu?
/ 09.01.2019 14:53
Depresja a zaburzenia hormonalne - jak je rozróżnić? [DIAGNOSTYKA]

Przysadka jest gruczołem zlokalizowanym w obrębie czaszki, który wydziela wiele różnych hormonów. Z jednej strony pozostaje ona pod wpływem układu nerwowego (a dokładnie podwzgórza i jego połączeń), a z drugiej strony – „nadzoruje” pracę wielu innych gruczołów wewnętrznego wydzielania. Do gruczołów podrzędnych należą, oprócz nadnerczy, także tarczyca i narządy płciowe.

 

Choroby przysadki

Choroby przysadki mogą łączyć się z niedoborem lub nadmiarem hormonów przysadkowych i co za tym idzie z podwyższoną lub zmniejszoną produkcją w gruczołach podległych. Niedoczynność przysadki będzie zatem powodowała brak hormonów tarczycy i nadnerczy, a także hormonów płciowych, prolaktyny (hormon laktacji) oraz hormonu wzrostu.

 

W postaci przewlekłej brak hormonów przysadkowych prowadzi do rozwijającego się przez wiele lat zespołu dolegliwości cielesnych i psychicznych. Są one często mylnie klasyfikowane jako depresja, a niekiedy jako jadłowstręt psychiczny, czyli anoreksja.

 

Dopiero wykonanie badań laboratoryjnych, a czasem także skomplikowanych testów hormonalnych, kieruje proces diagnostyczny na właściwe tory. Jest to o tyle istotne, że po pierwsze niedoczynność przysadki jest chorobą, która może zagrażać życiu, a po drugie, odpowiednio leczona, wiąże się z dobrym rokowaniem i powrotem do zdrowia. Nadmiar hormonów przysadkowych jest zazwyczaj wynikiem obecności guza przysadki, który produkuje je w zwiększonej ilości. Guzy te, zwane gruczolakami, są zwykle łagodne i produkują jeden z hormonów przysadkowych.

 

Choroba Cushinga, będąca odmianą przysadkową zespołu Cushinga, wynika właśnie z istnienia gruczolaka przysadki, wydzielającego hormon ACTH, pobudzający nadnercza do wydzielania kortyzolu.

 

Choroby nadnerczy

Zaburzenia pracy nadnerczy dzielimy, podobnie jak w przypadku tarczycy i przysadki, na zespoły związane z nadmiarem (wspomniany zespół Cushinga) oraz z niedoborem hormonów nadnerczowych (niedoczynność nadnerczy, której postać przewlekła nazywana jest chorobą Addisona, a postać ostra – przełomem nadnerczowym).

 

Zespół Cushinga jest częstym zespołem endokrynologicznym o bardzo licznych przyczynach. Dotyczy on również części chorych leczonych hormonami sterydowymi (potocznie zwanymi sterydami) z powodu chorób, np. reumatologicznych. Wśród objawów psychicznych tego zespołu skłonność do depresji, niekiedy z tendencjami samobójczymi, zajmuje istotne miejsce.

 

Diagnostyka zespołu Cushinga jest złożona, a leczenie ma na celu głównie usunięcie przyczyny nadmiernej ilości kortykosterydów w ustroju (np. odstawienie leku).

Przeczytaj również:
Jakie są objawy depresji?
Jak leczyć depresję?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/26.01.2019 22:57
Mój sposób na depresję. Bieganie codziennie i oczyszczenie organizmu chlorella.
/21.11.2015 17:12
Miałam problemy z psychiką. Dręczyły mnie negatywne myśli, pomimo że moje Zycie układało się nie najgorzej. Aby poradzić sobie z tymi myślami zamówiłam rytuał oczyszczenia energetycznego na stronie moc-energii.pl – i rzeczywiście po 2 tygodniach od odprawienia negatywne myśli przestały mnie dręczyć. Czuję się od nich wolna, co pozwala cieszyć mi się życiem.
/29.06.2013 23:21
Ja znam skuteczny lek bez recepty na depresję - "Polinesian Noni" firmy CaliVita. Stosowała go moja koleżanka i jej pomógł. Z tego co wyczytałam wtedy w internecie pomaga on wielu osobom. Jest to sok/syrop który zawiera kseronine i prokseronine, które mają świetny efekt przeciwdepresyjny. Substancje te zwiększają produkcję endorfin, które poprawiają nastrój, witalizują oraz polepszają ogólne samopoczucie. Zmniejszają także ostre bóle, które są wynikiem stanów zapalnych czy urazów stawów. Kseronina bierze udział w mechanizmach przeciwzapalnych organizmu, działa przeciwalergicznie oraz podnosi odporność. Zawsze można wypróbować, skoro innym pomaga to dlaczego Wam miałby nie pomóc? Tutaj macie link, poczytajcie i jak chcecie to też sobie zamówcie: http://vitero.pl/pl/p/Polinesian-Noni-sok-946-ml/107
POKAŻ KOMENTARZE (1)