Czym są komory snu

Komory snu to metoda, która stosunkowo niedawno trafiła do praktycznego zastosowania. Funkcję takiej komory najczęściej pełni specjalnie do tego celu wyprodukowana wanna, zamykana od góry, dźwiękoszczelna (lub ustawiona w dźwiękoszczelnym pomieszczeniu), wypełnione roztworami soli mineralnych w taki sposób, aby całkowicie równoważyć ciężar ciała.
/ 09.06.2008 09:19

Temperatura wody odpowiada temperaturze ciała. W takich warunkach nie docierają żadne bodźce: wzrokowe (całkowita ciemność), dźwiękowe, dotykowe, termiczne, zapachowe.

Kiedy chcemy odpocząć od wysiłku, pracy, nerwów, na ogół uciekamy z miasta w miejsce spokojne, w którym nie słyszymy hałasu ulic, nie ma wokół nas tłumu, nie musimy zajmować się codziennym natłokiem spraw. Intuicyjnie wybieramy warunki, w których stymulacja mózgu jest mniejsza. Komora snu stwarza nam właśnie takie warunki. Całkowity brak stymulacji przez dłuższy czas może być źródłem silnego stresu. Jeśli jednak poddajemy się mu przez kilka chwil, może zapewnić doskonały wypoczynek

Komory snu są też wykorzystywane w wersji light – z bardzo łagodnym oświetleniem i cichą spokojną muzyką bądź odgłosami przyrody. Niestety w Polsce metoda ta cięgle jest mało znana. Niewiele jest też dostępnych urządzeń tego typu.

Czytaj dalej:
Jak może nam pomóc psychoterapia i trening umiejętności interpersonalnych

tekst: Bartłomiej Perczak – Ekspert serwisu
http://www.psychoterapia-krakow.org/
http://www.psychlab.pl/

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)