Czym jest zespół stresu pourazowego

Czym jest zespół stresu pourazowego

Zespół stresu pourazowego jest efektem stresu o bardzo dużym natężeniu związanym z doświadczeniem przekraczającym zwykłe ludzkie przeżycia, np. wojna, gwałt, przebywanie w obozie koncentracyjnym, uczestnictwo lub bycie świadkiem katastrofy z wieloma ofiarami śmiertelnymi, bezpośrednie zagrożenie życia czy napaść.
/ 06.06.2008 13:18
Czym jest zespół stresu pourazowego

Diagnozę taką można otrzymać, jeśli w trakcie zdarzenia odczuwało się bardzo silny stres i jeśli przynajmniej przez miesiąc utrzymują się następujące objawy

  • ponowne doświadczanie przeżytego zdarzenia w postaci natrętnych wspomnień, wyobrażeń myśli lub tzw. flashbacków (pojawianie się obrazów przypominających przeżytą tragedię), koszmarów sennych,

  • silny, połączony z fizjologicznymi objawami, niepokój związany ze wszystkim, co przypomina zdarzenie,

  • dążenie do unikania wspomnień związanych z przeżyciem,

  • nadmierna czujność, rozdrażnienie, wybuchowość, przesadny lęk, nadpobudliwość.

Ponadto objawom tym towarzyszyć może niezdolność do odczuwania przyjemności, przytępienie uczuciowe, tendencja do izolowania się od otoczenia, a nawet myśli samobójcze. Objawy muszą się pojawić nie później niż w 6 miesięcy po doznanym urazie psychicznym, mogą jednak wystąpić z pewnym opóźnieniem w stosunku do zdarzenia.

Zespół stresu pourazowego nie tylko jest odbierany jako trudny do zniesienia stan psychiczny, ale może też uczynić człowieka niezdolnym do poprawnego funkcjonowania w społeczeństwie, w tym do pracy

Niejednokrotnie leczenia ogranicza się do podawania środków przeciwlękowych, które łagodzą objawy umożliwiając powrót do zajęć zawodowych. Leczenie takie, choć często przynosi szybką ulgę, ma charakter jedynie objawowy, tzn. łagodząc dolegliwości nie usuwa ich przyczyn. Leki stosowane najczęściej w takich przypadkach (benzodiazepiny) mają silne działanie uzależniające. Podstawą leczenia, podobnie jak w większości zaburzeń lękowych, powinna być psychoterapia

W przypadku zespołu stresu pourazowego najlepsze efekty przynosi terapia poznawczo-behawioralna, która za podstawowy cel stawia sobie zmianę zachowania osoby cierpiącej – w taki sposób, aby przestała ona unikać kontaktu z bodźcami budzącymi skojarzenia z tragicznym przeżyciem. Istotnym elementem jest również konsolidacja wspomnień, tzn. usunięcie często występujących momentów okrytych niepamięcią oraz wspomnień o tragedii wraz z jej przyczynami i skutkami w całości życia z człowieka. Terapia przynosi tym lepsze efekty, im od wydarzenia, które stało się przyczyną zaburzenia, do podjęcia terapii, minął krótszy okres. Najlepsze efekty daje interwencja psychologiczna podjęta bezpośrednio po zdarzeniu – może nawet całkowicie zapobiec rozwojowi problemu.

Charakterystycznym przykładem takiej sytuacji jest skok spadochronowy, podczas którego wystąpiły problemy zagrażające życiu. Jeśli skoczek świadom zagrożenia przeżył silny lęk, po czym zrezygnował z oddania następnego skoku, z dużym prawdopodobieństwem w przyszłości będzie odczuwać silny lęk przed skakaniem. Jeśli jednak natychmiast odda kolejny, tym razem udany skok, ma duże szanse na uniknięcie jakichkolwiek problemów emocjonalnych związanych ze spadochroniarstwem.

Czytaj dalej:
Czym jest ostra reakcja na stres

tekst: Bartłomiej Perczak – Ekspert serwisu
http://www.psychoterapia-krakow.org/
http://www.psychlab.pl/

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (8)
/08.07.2013 12:42
Interwencje psychologiczne typu debriefng bezpośrednio po wydarzeniu traumatycznym nie tylko nie pomagają, ale wręcz stanowią czynnik zwięszający prawdopodobieństwo wystąpienia PTSD. Odsyłam do badań na ten temat.
/20.06.2013 16:04
Te artykuły o PTSD mają jedną poważną wade. Nie opisują sutyacji, kiedy powodem PTSD była przemoc np. w związku. Jak zdaniem autorów należy w takim wypadku się "desensytyzować"? Przez kontakt z czynnikiem,który to wywołał, czyli swoim oprawcą? Wszystko ładnie pieknie, ale kiedy przyczyną PTSD jest zdarzenie losowe, katastrofa naturalna itd. ale nie regularna przemoc ze strony drugiego człowieka. Zresztą nie musi być regularna. Jak "leczyć" ofiary gwałtu,napaści? Faszerowanie lekami jest bez sensu, bo nie leczy przyczyna a czlowieka zmienia z uzależnionego lekomana. Gdyby PTSD było uleczalne, to amerykańska armia,nie wydawałaby rocznie miliardów dolarów na znalezienie skutecznej formy leczenia/terapii. Żeby naprawdę leczyć PTSD należy uświadomić społeczeństwo, że to nie wstydliwa "choroba", bo póki co ,w naszej kulturze wciąz istnieje przekonanie, że to ofiara przemocy jest jej winna "bo się dała" skrzywdzić. Leczyć trzeba chore społeczeństwo.
/27.08.2012 13:37
Oferujemy pomoc w uzyskaniu odszkodowania i zadośćuczynienia za wypadek drogowy. Nie pobieramy opłat wstępnych. Mamy uczciwe umowy i wysoką skuteczność. Bezpłatnych konsultacji prawnych udzielamy pod nr infolinii: 801 022 310 Zapraszamy także na stronę www.DuzeOdszkodowania.com.
POKAŻ KOMENTARZE (5)