Czy wiesz jak pogodzić się upływem czasu? fot. Czy.wieszjak.pl

Czy wiesz jak pogodzić się upływem czasu?

Emerytura to najlepszy czas, by Twoje życie nabrało barw. Im jesteś starszy, tym większe masz szanse na bycie szczęśliwym. Najlepsze lata są dopiero przed Tobą – wykorzystaj dobrze czas, który Ci pozostał.
/ 16.10.2010 06:09
Czy wiesz jak pogodzić się upływem czasu? fot. Czy.wieszjak.pl

Pozbądź się obaw – nie bój się starości i nie myśl o tym, co może się wydarzyć – prawdopodobnie rzeczywistość będzie zupełnie inna, niż to sobie wyobrażasz. Nie jesteś w stanie przewidzieć, co przyniesie kolejny etap w życiu – dlatego otwórz się na to, co ma być. Wzmocnij poczucie kontroli nad swoim życiem – zmniejszysz lęk i niepewność. Planuj każdy dzień, dbaj o zdrowie i wygląd, czytaj poradniki psychologiczne.

Bądź otwarty – miej kontakt z ludźmi oraz udzielaj się zawodowo i społecznie. Możesz pracować na część etatu lub zostać wolontariuszem w jakiejś organizacji. Zaangażowanie w pracę sprawi, że poczujesz się potrzebny. Zadbaj także o aktywność fizyczną – uprawiaj sporty, gimnastykuj się, dużo spaceruj.

Bądź ciekawy świata – zbieraj nowe doświadczenia, szukaj nowych pasji i pielęgnuj swoje hobby – Twoje życie stanie się bogatsze. Masz przed sobą wiele do odkrycia – czytanie interesujących książek, hodowanie roślin, podróżowanie, Internet. Otaczaj się ludźmi, którzy mają podobne do Twoich zainteresowania.

Dbaj o umysł – rozwój intelektualny to najlepsza recepta na zachowanie młodości. Zapisz się na uniwersytet trzeciego wieku – zdobędziesz wykształcenie np. z literatury, historii, architektury, geografii. Uczestnicz w kursach i szkoleniach – również internetowych. Trenuj pamięć – rozwiązuj krzyżówki, ucz się wierszy, języków obcych.

Z wiekiem dojrzewasz wewnętrznie: *łatwiej podejmujesz decyzje, nie przejmujesz się uwagami innych, popełniasz mniej błędów niż w młodości, *rzadziej doświadczasz negatywnych emocji i szybciej się z nich otrząsasz, reagujesz z opanowaniem na wiele spraw, wiesz, że czas leczy rany, *potrafisz cieszyć się chwilą, doceniasz życie, umiesz czerpać radość z drobnostek.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)