Co to jest stres fizjologiczny

Co to jest stres fizjologiczny

O ile stres psychologiczny jest związany z wydarzeniami, które oceniamy jako ważne, często wiąże się silnymi emocjami, o tyle stresory fizyczne nie tylko nie muszą wywoływać emocji, ale często są przez nas ignorowane lub w ogóle niezauważane.
/ 06.06.2008 10:05
Co to jest stres fizjologiczny

Najbardziej powszechnym bodźcem wywołującym stres jest hałas. Mieszkańcy miast są przyzwyczajeni do szumu samochodów czy tramwajów do tego stopnia, że przestają zwracać na nie uwagę. Pomimo tego silne, zwłaszcza nieustannie docierające do nas dźwięki, powodują typową reakcję stresową. Sam szum ulicy, odgłosy urządzeń na budowie czy często przejeżdżające pociągi powodują, że stajemy się bardziej pobudzeni, bardziej gotowi do zdenerwowania z innych powodów,wyczerpani, mniej wydajni w pracy i innych zajęciach, aż wreszcie popadamy w apatię

Sytuacja taka powoduje również zmiany hormonalne charakterystyczne dla stresu.

W przypadku czynników fizycznych znacznie istotniejsze od ich natężenia jest to, że działają na nas nieustannie. Poza hałasem najwięcej problemów stwarzają nam upał, duże natężenie bodźców świetlnych (np. zbyt nachalne migoczące reklamy na ulicy) czy choćby niewygodny, ciasny strój.

Czytaj dalej:
Co się dzieje z naszym organizmem, kiedy zaczyna się stres – biologia stresu

tekst: Bartłomiej Perczak – Ekspert serwisu
http://www.psychoterapia-krakow.org/
http://www.psychlab.pl/

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/06.04.2015 12:36
co to za artykuł? co za głupoty, czy to pisał jakiś gimbus na kolanie???
/07.06.2010 16:32
Czyli masz raka
/28.03.2010 14:42
ja mam proplem , np; wypowidaniem sie boje sie obronic ja wole ustopic bo uwazam ze ja kogos skrzywdzilam ,jestem placzliwa od dziecka az w dorosle zycie unikam ludzi bo niewiem jaka reakcja bedzie.