Zwichnięcie, przeciążenie, złamanie, choroba zwyrodnieniowa stawów - to najczęstsze schorzenia dotykające kończynę dolną i stawy.// fot. Fotolia

Apotemnofilia – „zbędna” część ciała?

Apotemnofilia polega na silnym pragnieniu amputacji jednej z kończyn, mimo braku medycznych wskazań ku temu. Niechęć do własnego ciała i poczucie, że ręka lub noga jest obca, nieswoja, powodują pragnienie amputacji tej „zbędnej” kończyny, co ma dać poczucie harmonii ze sobą i zaakceptowanie swojego ciała.
/ 05.07.2011 10:53
Zwichnięcie, przeciążenie, złamanie, choroba zwyrodnieniowa stawów - to najczęstsze schorzenia dotykające kończynę dolną i stawy.// fot. Fotolia

Chorobliwe postrzeganie własnego ciała, zaburzenie psychiczne czy może raczej efekt szczególnego traktowania osób dotkniętych niepełnosprawnością? Jak traktować apotemnofilię? Na czym ona polega? Jakie są jej przyczyny? Jakie są szanse na jej wyleczenie?

Dążenie do osiągnięcia celu

Bardziej zdesperowani apotemnofilitycy często doprowadzają do uszkodzeń, szczególnie odmrożeń, właśnie po to, by uzyskać powód, dla którego dana kończyna musi być amputowana. Powodem tak drastycznych działań jest nieakceptowanie amputacji bez wyraźnych wskazań medycznych.

Zobacz też: dział Zdrowie psychiczne

Efekt dni niepełnosprawnych?

Powszechny jest pogląd, że apotemnofilia jest efektem zwracania szczególnej uwagi na osoby niepełnosprawne, w jakiś sposób „ułomne”, szczególny wpływ miałyby mieć Dni Niepełnosprawnych. Zdaniem niektórych takie szczególne traktowanie może wpływać na apotemnofilityków negatywnie, bo przekazuje w ten sposób informację, że ludzie będący w jakiś sposób niepełnosprawnymi, są wyjątkowo traktowani i mają pewne przywileje.

Przyczyny

Trudno jednoznacznie określić, co jest powodem pojawiania się przemożnego pragnienia amputacji którejś z kończyn. Jako możliwe przyczyny określa się czasem zaburzenia neurologiczne, niewłaściwe funkcjonowanie prawej półkuli mózgu i problemy z akceptacją własnego ciała.

Klasyfikacja

Problematyczne jest również zaklasyfikowanie apotemnofilii do kategorii chorób – w Wielkiej Brytanii jest ona uznawana za przypadłość podobną w swojej naturze do anoreksji, niektórzy specjaliści uznają ją za zaburzenie obsesyjno-kompulsywne, inni za rodzaj seksualnego fetyszyzmu.

Zobacz też: Czym jest inteligencja emocjonalna?

Jak leczyć?

W przypadku apotemnofilii trudno również o jakąkolwiek wyspecjalizowaną i w pełni skuteczną terapię. Bywa stosowana terapia poznawczo-behawioralna, jednak nie potwierdzono jej skuteczności.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/06.02.2017 19:55
Haj ~Anulka1 znam osobę która bezporoblemowo sobie radzi majac takie kiluty mogłaba byś sama żyć bez większej pomocy osób drógich.
/30.04.2015 06:25
Jestem bardziej akro niż apotemno. Kręci mnie naprawdę mega mocno,kiedy dziewczyna ma obcięte dłonie w nadgarstkach
/03.09.2014 15:13
jak to skad sie bierze, bierze sie z glowy. Jest to jakie szaburzenie psychiczne, ktorego przyczyny trzeba szukac w glowie. Jak dla mnie to tylko psycholog/psychiatra moze cos pomoc
POKAŻ KOMENTARZE (3)