5 sposobów na poprawę samooceny

Masz wrażenie, że wiecznie ci coś nie wychodzi, a znajomi patrzą na ciebie wilkiem? Być może to tylko twoje mylne wrażenie. Zadbaj o swoje nastawienie do życia i zobacz jak szybko zmienia się na lepsze! Podpowiadamy skuteczne triki na lepszą samoocenę.
/ 24.11.2013 19:27

Masz wrażenie, że wiecznie ci coś nie wychodzi, a znajomi patrzą na ciebie wilkiem? Być może to tylko twoje mylne wrażenie. Zadbaj o swoje nastawienie do życia i zobacz jak szybko zmienia się na lepsze! Podpowiadamy skuteczne triki na lepszą samoocenę.

10 sposobów na poprawę samooceny

Fot. Depositphotos

  • Skup się na własnych zaletach! Jak to zrobić? Weź kartkę, a najlepiej notes, który masz zawsze przy sobie i spisz wszystko pozytywne aspekty twojej osobowości. Jestem pewna, że jest ich mnóstwo, mimo iż na co dzień nie zdajesz sobie z tego sprawy. Wymień to z czego jesteś dumna. Może być to np. sumienność, uczynność, precyzyjność, a nawet dobre serce, które okazujesz rodzeństwu, mimo, iż czasem doprowadza cię do szału. Gdy zwątpisz w siebie, otwieraj go i czytaj na głos. Przypomnij sobie sytuację, która potwierdza tą cechę.
  • Zapisuj wszystkie osiągnięcia! To bardzo ważne, dzięki temu, łatwiej uświadomisz sobie, że potrafisz bardzo wiele, a to doda ci sił do działania. Będziesz zaskoczona jak dużo znajdziesz takich sytuacji. Dzięki temu, zaczniesz doceniać chociażby drobiazgi, a nie zwracać uwagę tylko na potknięcia.
  • Naucz się reagować na komplementy! Jestem pewna, że często słyszysz miłe słowa od twojego otoczenia. Może być to np. pochwała ze strony szefa za dobrze wykonane zadanie czy chociażby zwrócenie uwagi chłopaka na nową sukienkę. Uśmiech oraz "dziękuję", będzie lepszym rozwiązaniem, niż długie negowanie i tłumaczenie się w stylu -" mogłam to zrobić lepiej", lub" to przecież stara sukienka", niepotrzebnie zatuszują siłę komplementu.
  • Zrób coś dla siebie! Nic tak nie motywuje jak nowa umiejętność czy hobby. Staraj się rozwijać swoje pasje. Fotografuj, rysuj, a nawet gotuj. To nie tylko przyniesie tobie przyjemność, ale również udzieli się innym, którzy z pewnością cię docenią. Możesz również zapisać się na kurs np. językowy lub doszkalający, który podniesie twoje kwalifikacje zawodowe i samoocenę.
  • Zmień sposób bycia! Małymi kroczkami do celu. Zmiany wtłaczają do naszego życia powiew nowej świeżości, rozjaśniają umysł i sprawiają, że otwieramy się na innych, stając się przy tym serdeczniejszymi ludźmi, zjednując sobie tym samym przyjaciół. Twoje zmiany mogą dotyczyć zarówno wystroju mieszkania (zrób generalne przemeblowanie!), twojego wyglądu( kup sobie coś ekstra, w czym poczujesz się wyjątkowo!) a nawet diety (zamień słodycze i ciężkie dania na rzecz lekkiej kuchni i świeżych warzyw!), a już po kilku dniach, odzyskasz dawną radość życia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)