Przyczyny depresji: skąd się bierze ta choroba? [5 PRZYCZYN]

Przyczyny depresji: skąd się bierze ta choroba? [5 PRZYCZYN] fot. Fotolia
Co poza przewlekłym stresem i traumatycznymi przeżyciami może powodować depresję? Będziesz zdziwiona, niektóre przyczyny nie są bowiem oczywiste.
Ewa Cwil / 06.12.2018 13:06
Przyczyny depresji: skąd się bierze ta choroba? [5 PRZYCZYN] fot. Fotolia

Depresja dotyka ponad 300 milionów ludzi na całym świecie. Przechorowanie jej nie daje odporności – aż 65% ludzi nią dotkniętych w przyszłości będzie miało jej nawroty. Depresji doświadcza 1 na 4 kobiety i 1 na 6 mężczyzn.

Oto 5 czynników, które mogą sprzyjać jej rozwojowi, a o których najprawdopodobniej nie miałaś pojęcia.

1. Mniejsze niektóre obszary mózgu

Zaobserwowano, że u osób u których hipokamp, ciało migdałowate (odpowiada za emocje) i kora przedczołowa ("siedziba" osobowości) są mniejsze niż przeciętne, częściej rozwija się depresja. Co ciekawe, stany depresyjne mogą jeszcze zmniejszać ich objętość, powodując chorobliwe zmniejszenie się tych struktur.

2. Depresja ciężarnej

Jeżeli przyszła mama w trzecim trymestrze ciąży będzie narażona na silny stres, rośnie ryzyko, że urodzi dziecko mniej odporne na stres, a to bezpośrednio wiąże się z podwyższonym ryzykiem zachorowania na depresję u dziecka także w dorosłym życiu.

Wszystko o depresji poporodowej

3. Dieta uboga w kwasy omega-3, białko, witaminy i minerały

Mózg potrzebuje tłuszczu do prawidłowego funkcjonowania (sam w 60% się z niego składa). To dlatego jedna z teorii naukowych sugeruje, że deficyt kwasów omega-3 może sprzyjać powstawaniu depresji.

Białko zbudowane jest z aminokwasów, które są składnikami budulcowymi wielu neurotransmiterów, a zaburzenia produkcji transmiterów są uznawane za jedną z przyczyn depresji.

Uznaje się za nią także niedobory witaminy z grupy B i minerałów takich jak wapń, jod, żelazo.

4. Zaburzenia czynności tarczycy

Niewystarczająca produkcja hormonów tarczycowych (niedoczynność tarczycy) wpływa niekorzystnie na poziom serotoniny, która jest jednym z neuroprzekaźników odpowiadającym m.in. za apetyt, sen i ogólne samopoczucie. Jej niedobory wiązane są przez specjalistów z powstawaniem depresji.

5. Efekty uboczne leków i substancji psychoaktywnych

O sprzyjanie powstawaniu depresji naukowcy oskarżają kortykosteroidy stosowane m.in. w astmie, progesteron (podawany w leczeniu niepłodności), finosterydy (leczenie łysienia i rozrostu prostaty).

Marihuana, heroina i alkohol bezpośrednio po przyjęciu potrafią dość skutecznie poprawiać nastrój, jednak w dłuższej perspektywie ich przyjmowanie prowadzi do zwiększonego ryzyka rozwoju depresji.

Zachorowanie na depresję jest najczęściej spowodowane przez kombinację kilku czynników. Dlatego tak ważne jest, by zmniejszać liczbę mogących ją wywołać przyczyn. Na niektóre z nich nie mamy wpływu (stres w życiu płodowym, uwarunkowania genetyczne, mniejsze niektóre struktury mózgu), ale pozostałe możemy kontrolować. I warto to robić!

Zobacz też:
Jak rozpoznać depresję?
Leki, które pomagają przy depresji
 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA