5 najczęstszych przyczyn płaczu

Dlaczego płaczemy? Poznaj 5 najczęstszych powodów, które wywołują u nas łzy.
Marta Wilczkowska / 15.07.2014 15:13

Płacz to niemal integralna część dzieciństwa. Małe dzieci wyrażają w ten sposób nie tylko złość lub smutek, ale też głów, zmęczenie czy nudę. Z czasem jednak uczymy się inaczej wyrażać swoje potrzeby i emocje, a łzy pojawiają się z zupełnie innych powodów. Jakie są zatem najczęstsze przyczyny płaczu dorosłych? Przeczytaj!

5 najczęstszych przyczyn płaczu

fot. Fotolia

Łzy to naturalna ochrona gałki ocznej przed wysuszeniem i zanieczyszczeniami. Oprócz "praktycznych" funkcji, pełnią jednak jeszcze inną rolę: często są sposobem wyrażenia negatywnych emocji, reakcją na nieprzyjemne sytuacje. Jakie uczucia oprócz smutku, żalu i tęsknoty najczęściej wywołują łzy?

Poznaj 5 najczęstszych przyczyn płaczu dorosłych:

1. Samotność

Człowiek z natury jest istotą towarzyską. Nawet samotnicy od czasu do czasu odczuwają potrzebę przebywania wśród ludzi. Samotność to jednak nie tylko fizyczny brak ludzi, ale także brak kogoś bliskiego, bratniej duszy. Tacy ludzie czują się często nieszczęśliwi, swój smutek i żal odreagowując właśnie łzami.

2. Frustracja i złość

Bywa, że poziom złości i bezsilności jest tak wysoki, że jedynym wentylem tak mocnych emocji jest właśnie płacz. Taki sposób odreagowania bywa skuteczny w odreagowywaniu negatywnych emocji, dlatego łzy często pojawiają się w momentach skrajnej złości czy właśnie frustracji.

3. Tęsknota

Poczucie braku towarzyszące tęsknocie bardzo często jest przyczyną łez. Dzieje się tak zarówno w przypadku tęsknoty za dawno niewidzianym ukochanym, jak i tęsknoty za bliskim, który odszedł na zawsze.

4. Ulga

Gdy mija napięcie nerwowe wywołane np. długotrwałym stresem, presją czasu lub silnymi emocjami, zwykle pojawia się uczucie ulgi. Czasem poczucie odprężenia jest tak silne i gwałtowne, że wywołuje łzy. Tym bardziej, jeśli popartne jest równie gwałtownym uczuciem szczęścia, np. po zdaniu egzaminu.

5. Miłość

Fala emocji towarzysząca zakochaniu się, miłości do dziecka lub bliskich może sprawić, że w oczach dorosłych pojawiają się łzy wzruszenia. Dzieje się tak zwłaszcza w momentach gwałtownych emocji: podczas narodzin, zaręczyn, ślubu czy pierwszych miłosnych wyznań. Pozostaje życzyć wszystkim, żebyśmy jak najczęściej doświadczali pozytywnej mocy płaczu, również tego... ze śmiechu!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/14.01.2018 21:45
Witam,mam 37lat,często zdarza mi się, że płacze nie wiem co to jest,aczkolwiek pewnie się domyślam, być może to tesknota za miłością, jestem zbyt wrażliwy, uczuciowy itp,jak na faceta,podkreślam że jestem związku... Ale to nie tak jak powinno być...
/20.12.2017 21:47
Zgadzam się