POLECAMY

Ze skierowaniem do dowolnego szpitala

Szpital oraz poradnia nie mają prawa odmówić nam przyjęcia, jeśli posiadamy stosowne skierowanie. Zgodnie z ustawą sami możemy wybrać dowolną placówkę na terenie kraju.
Ze skierowaniem do dowolnego szpitala fot. Fotolia

Bez rejonizacji

Leczenie w ramach specjalistycznej opieki ambulatoryjnej lub szpitalnej odbywa się bez rejonizacji. Oznacza to, że jeśli otrzymaliśmy stosowne skierowanie, możemy dowolnie wybrać specjalistę u którego chcemy się leczyć. Placówka, z której usług chcemy skorzystać, musi jedynie posiadać podpisaną umowę z NFZ.

Do szpitala w dowolnym miejscu

W praktyce oznacza to, że nawet jeśli mieszkamy na Helu, możemy ze skierowaniem na leczenie zgłosić się nawet do szpitala w Białce Tatrzańskiej. Nie ma znaczenia ani miejscowość, ani tym bardziej województwo z którego pochodzimy. Co możemy zrobić, gdy szpital odmówi nam przyjęcia? – w takiej sytuacji mamy prawo skierować skargę do dyrektora placówki, właściwego oddziału NFZ, a nawet rzecznika praw pacjenta.

Szpital, który nagminnie odmawiać będzie przyjmowania pacjentów, zasłaniając się obowiązkiem rejonizacji naraża się na karę finansową, którą nałożyć może na niego NFZ.

Do kogo mogę zgłosić się bez skierowania?

Istnieje określona ilość specjalistów, do których możemy udać się bez skierowania. Są to dermatolog, onkolog, wenerolog, ginekolog, okulista oraz dentysta. Do pozostałych lekarzy potrzebować będziemy stosownego skierowania, nie mniej rejonizacja obowiązuje nas tylko przy wyborze lekarza rodzinnego i pielęgniarki rodzinnej.

Zobacz też: Prawo do informacji o stanie zdrowia

Do lekarza rodzinnego bez skierowania

W sytuacjach, gdy nagle zachorujemy poza miejscem zamieszkania, możemy zgłosić się bez skierowania do lekarza rodzinnego. Zasada ta dotyczy tzw. stanów nagłych (wysoka gorączka, choroby zakaźne, etc.). W każdym innym przypadku na wizytę udać się musimy ze skierowaniem.

Źródło: Rzeczpospolita 11-12.2012 (Pomoc Specjalistyczna zawsze bez rejonizacji) / PZ

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (8)
/rok temu
Mam mieć operację ginekologiczną w Styczniu w Katowicach ....Całą moją rodzinę mam w Płocku a w Katowicach mieszkam sama czy mogę być operowana w Płocku ? czy mój lekarz ginekolog zgodzi się na to aby mogła być operowana w Płocku ? Bardzo proszę o odpowiedź
/2 lata temu
Ludzie macie swieta racje , ale co My wiecej mozemy. Te same klopoty mialam dwa lata temu, i sie poddalam .Po dwoch latach atak choroba dala sie we znaki i szybko szpital . Ordynator wielkie pretensje do Mnie " Z A POZNO PANI SIE ZGLOSILA". Rece opadaja jak takie glupoty sie slyszy od ludzi wyksztalconych ,Oni chyba nie zyja w realnym swiecie, za dobrze sie maja ,nie rozumia ludzi chorych walczacych o wyzdrowienie .Pracowalam w Polsce 35 lat w jednym zakladzie a dzisiaj mam sie leczyc prywatnie , ZA CO ? nie stac Mnie. Bedzie Mnie stac tylko umieranie.
/2 lata temu
witam mam problem z przyjęciem do szpitala bo jak lekarze na izbie przyjęć twierdza ze albo nie ma miejsc na oddziale albo mówią że jest rejonizacja i odsyłają a jak zażądałam na piśmie to mi tylko powiedzieli że nie mogą napisać takiego czegoś paranoja
POKAŻ KOMENTARZE (5)