Sytuacja prawna kobiet po poronieniu

„Weekendowe bóle głowy” wydają się pojawiać w sytuacjach paradoksalnych – w czasie, kiedy dochodzi do odprężenia organizmu
Poronienie jest trudnym przeżyciem dla kobiety oraz dla całej jej rodziny. Dlatego przydatne w tym przypadku stają się jednoznaczne rozwiązania prawne, które dotyczą przede wszystkim pogrzebu dziecka oraz urlopu dla matki.
/ 22.10.2010 11:30
„Weekendowe bóle głowy” wydają się pojawiać w sytuacjach paradoksalnych – w czasie, kiedy dochodzi do odprężenia organizmu

Po poronieniu

Ponieważ poronienia występują często, a wiążą się z obecnością nowego istnienia, nowego człowieka, który zmarł, także prawo zostało podporządkowane tak, aby ułatwić pogodzenie się ze stratą i umożliwienie godnego pożegnania dziecka. Jest to ważne szczególnie dla rodziców i bliskich upragnionego maleństwa, którzy dzięki temu mogą łatwiej pogodzić się z zaistniałą sytuacją.

Za co odpowiedzialny jest szpital?

W szpitalu lekarze opiekujący się kobietą mają obowiązek udzielenia jej informacji oraz zapewnienia spokoju psychicznego. Kobieta ma prawo do uzyskania w razie prośby dokumentacji medycznej. Szpital, bez względu na czas trwania ciąży, wystawia zgłoszenie urodzenia dziecka, które należy złożyć w Urzędzie Stanu Cywilnego. Urząd ten następnie sporządza akt urodzenia, który po zaznaczeniu odpowiedniej adnotacji jest jednocześnie aktem zgonu. Prawo to dotyczy także dzieci, które poronione lub urodzone zostały w domu lub poza granicami Polski. Jest to ułatwieniem dla kobiet, które roniły w warunkach innych niż szpitalne.

Czytaj też: Gdzie szukać wsparcia po poronieniu?

Co z pogrzebem?

W przypadku chęci pochowania dziecka, szpital wystawić musi akt zgonu dziecka, na podstawie którego uzgadnia się formalności. Zasiłek pogrzebowy należy się bez względu na czas zakończenia ciąży, należy się udać do ZUS-u.

Urlop?

Kobieta, która urodziła martwe dziecko, ma prawo do urlopu macierzyńskiego przez okres 8 tygodni oraz zasiłku macierzyńskiego. Pracodawca wymagać będzie skróconego odpisu aktu urodzenia.

Czytaj też: Jakie są typy poronień?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA