POLECAMY

Obsługa polskich lotnisk będzie szkolona w zakresie odpraw osób ze stomią

W oficjalnych przepisach dotyczących przewozu bagażu podręcznego w samolotach nie ma nic na temat podróżowania ze stomią. To sprawia, że stomicy miewają często nieprzyjemności podczas odprawy. Na szczęście wygląda na to, że już niedługo!
Obsługa polskich lotnisk będzie szkolona w zakresie odpraw osób ze stomią fot. Fotolia

Stomik na lotnisku

Szacuje się, że w Polsce żyje ponad 40,000 stomików. Wyłonienie stomii jest zwykle wydarzeniem oznaczającym nową jakoś życia i powrót do dawnej aktywności. Społeczeństwo w Polsce nadal jednak niewiele wie na ten temat – to dlatego stomicy tak często spotykają się z niezrozumieniem. Chociażby na lotnisku, gdzie sprzęt stomijny znajdujący się na brzuchu stomika może wzbudzić podejrzenia operatorów kontroli bezpieczeństwa, którzy dotychczas nie spotkali się z tematem stomii.

Szkolenia dla kontrolerów

Aby zapobiegać takim sytuacjom, wystartował właśnie Ogólnopolski Program Szkoleń Portów Lotniczych Dotyczących Odpraw Pasażerów z Wyłonioną Stomią. Ma on poprawić komfort życia stomików – przede wszystkim w podróży – i zaoszczędzić im niepotrzebnego stresu. Program jest wynikiem współpracy, którą Fundacja STOMAlife podjęła z Urzędem Lotnictwa Cywilnego oraz Zarządem Granicznym Komendy Głównej Straży Granicznej. Pierwszą organizacją, która z pełnym zrozumieniem i zaangażowaniem podeszła do kwestii związanej z poprawą komfortu podróżujących stomików, jest Lotnisko im. F. Chopina w Warszawie.

W celu uzyskania pełnej wiedzy na temat stomii i związanych z nią procedur medycznych nasi pracownicy przeszli serię profesjonalnych szkoleń przeprowadzonych przez Fundację STOMAlife. W ich trakcie poruszone zostały kwestie związane nie tylko fizycznymi, ale również z psychologicznymi potrzebami podróżujących stomików. Przed wakacjami zakończył się I etap szkoleń a teraz szkolenia takie są częścią programu adaptacyjnego dla nowych pracowników – mówi Przemysław Przybylski, Rzecznik Prasowy Lotniska Chopina w Warszawie.

Do tej pory przeszkoleni zostali również pracownicy lotnisk w Modlinie, Zielonej Górze, Bydgoszczy, Łodzi, Olsztynie, Lublinie oraz Katowicach.

Czego będą się uczyć kontrolerzy w trakcie szkoleń? Przede wszystkim jak komunikować się ze stomikami, by zapewnić im zrozumienie, i jak wygląda życie ze stomią. Poznają też sprzęt stomijny, którego posiadanie jest niezbędne stomikom w trakcie podróży. Jest to ważne tym bardziej, że w oficjalnych przepisach dotyczących przewozu bagażu podręcznego, leków oraz środków medycznych nie ma słowa o sprzęcie stomijnym, bez którego stomik nie może funkcjonować.

Karta stomika - jakie prawa ma osoba ze stomią?

Czym jest Karta Stomika?

Kluczową kwestią, która ma szanse realnie wpłynąć na wzrost komfortu podróżujących stomików, jest między innymi zapoznanie się pracowników lotnisk z Kartą Stomika i uznanie praw z niej wynikających za obowiązujące – mówi Dorota Minta, prezes Fundacji STOMAlife.  

Karta Stomika to dokument zaświadczający, że jej posiadacz ma wyłonioną stomię. Karta wydawana jest w formacie karty płatniczej, do której dołączane jest zaświadczenie medyczne (przetłumaczone na siedem języków). Warunkiem ważności zaświadczenia oraz potwierdzeniem zasadności korzystania z karty stomika jest podpis oraz pieczątka odpowiedniego organu medycznego. 

Masz stomię? Zgłoś się po kartę stomika!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)