Antyszczepionkowcy chcą likwidacji obowiązkowych szczepień. Ustawa trafiła do sejmu!

Jesienią posłowie zajmą się projektem ustawy, która ma znieść obowiązek szczepień ochronnych dzieci. Inicjatorem nowelizacji ustawy jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach „STOP NOP”. Projekt podpisało 121 tys. osób.
Magdalena Bury / 2 miesiące temu
Antyszczepionkowcy chcą likwidacji obowiązkowych szczepień. Ustawa trafiła do sejmu! fot. Adobe Stock

Uzasadnieniem projektu ustawy według autorów jest likwidacja obowiązku szczepień ochronnych. „STOP NOP” nie chce obligatoryjnych szczepień. Stowarzyszenie postuluje za wprowadzeniem dobrowolności.

Projekt ustawy pozostawia obowiązek szczepień ochronnych jedynie dla sytuacji nałożenia tego obowiązku w drodze decyzji (…) oraz w sytuacji ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Podobne rozwiązania prawne obowiązują w państwach, gdzie jest dobrowolność szczepień
- czytamy w uzasadnieniu.

Przedstawiciele stowarzyszenia dodają: „Skoro jest ryzyko, tu musi być wybór…”.

Nowy projekt nakłada na lekarza obowiązek przeprowadzenia dokładnego wywiadu lekarskiego oraz udzielania pisemnej informacji o ryzyku przed szczepieniem. „STOP NOP” chce też wprowadzić możliwość zgłaszania niepożądanych odczynów poszczepiennych przez rodziców i nadzór sądowy nad rejestrem NOP oraz możliwość zgłaszania uwag do zmian kalendarza szczepień.

Pierwsze czytanie musi odbyć się nie później niż 3 miesiące od daty złożenia projektu. Terminem ostatecznym jest 11 października.

W połowie lipca br. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski wyjaśnił, że jego resort nie popiera działań stowarzyszenia „STOP NOP”. Szumowski dodał, że pozytywne skutki szczepionek są większe niż ich ewentualne negatywne efekty.

Zobacz też:Pozwalasz dziecku na zabawę w miejskiej fontannie? Musisz to zobaczyć!

Joanna Krupa wzięła ślub kościelny! Suknia ślubna? Powalająca!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/2 miesiące temu
Ja jestem za szczepieniem. Sama decyduję w jakiej postaci będzie szczepionka. Jeśli będzie wybór i nie dzieci nie będą szczepione to się to źle skończy, Wrócą choroby typu Heinego-Medina. Będzie dużo zachorowań na różnego rodzaju różyczek, szkarlatyny itd. Które są wielkim zagrożeniem dla kobiet ciężarnych. W szkołach i przedszkolach, mimo że mamy XXI wiek nadal jest wszawica i świerzb. Wrócimy do czasów gdzie byle choroba i się umiera.
/2 miesiące temu
Z jednej strony okej, z drugiej obawiam się że większość rodziców zaprzestał szczepienia dzieci i będą epidemie chorób które już nie występują. I wtedy będzie płacz i lament. Ja jestem za szczepieniem i swoje dziecko w dalszym ciągu będę szczepić.
/2 miesiące temu
To nie są antyszczepionkowcy - ci ludzie nawołują do mądrego stosowania szczepionek. Chcą dobrowolności szczepień - i niech nikt nie pisze że są dobrowolne - gdyby były, szpitale i sanepidy nie karałyby rodziców, prawda? ZANIM zaczniecie pisać o STOP NOP - może przeczytajcie projekt ustawy.
POKAŻ KOMENTARZE (4)