POLECAMY

Odebrano Ci rentę? Wnieś odwołanie do ZUS

Do niedawna ZUS miał prawo cofnąć decyzję o przyznaniu renty, na przykład w przypadku, gdy jego urzędnicy pomylili się lub źle odczytali dane. Zgodnie z nową decyzją Trybunału Konstytucyjnego, takie postępowanie było bezprawne. Pojawiła się więc szansa na odzyskanie renty.
Odebrano Ci rentę? Wnieś odwołanie do ZUS fot. Fotolia

Nowa decyzja na temat odzyskania renty

8 marca Trybunał Konstytucyjny ogłosił nową decyzję dotyczącą rent. Zgodnie z nią osoby, którym odebrano lub obniżono już przyznaną rentę mogą, w terminie jednego miesiąca od wejścia w życie wyroku Trybunału,  wnieść skargę o wznowienie sprawy, jeśli wcześniej nie odwoływały się od tej decyzji, a od jej doręczenie nie minęło więcej niż 5 lat. Jeśli natomiast krzywdząca decyzja była już przedmiotem odwołania, można, w terminie 3 miesięcy od ogłoszenia Trybunału Konstytucyjnego, żądać wznowienia postępowania administracyjnego.

Ponieważ Trybunał ogłosił nowe postanowienie 8 marca, teoretycznie czas na odwoływanie się już minął. W praktyce jednak Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydłuży termin, prawdopodobnie o dwa tygodnie. Każda sprawa ma być rozpatrywana indywidualnie, warto więc zgłosić się do ZUS nawet pod koniec kwietnia.

Kiedy nie można wznowić postępowania?

Wznawianie postępowania w sprawie odebrania czy zmniejszenia renty nie dotyczy osób, które:

  • otrzymały decyzję odmowną w sprawie renty, np. przy braku wymaganego stażu pracy,
  • nie otrzymały prawa do świadczenia, np. z powodu korekty świadectwa pracy lub zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach dokonanej przez płatnika składek,
  • przekroczyły termin 5 lat od doręczenia decyzji o odbiorze renty lub obniżeniu jej wysokości.

Polecamy: Do sanatorium z ZUS-EM

Odzyskiwanie renty w praktyce

Odwołanie w sprawie nieprzyznania renty należy wnieść do okręgowego oddziału ZUS w ciągu miesiąca od dostarczenia decyzji. Warto dołączyć do niego wszelkie dokumenty, potwierdzające nasze racje. ZUS ma 30 dni na rozpatrzenie odwołania. Jeśli sprawa zostanie przekazana do sądu, prawdopodobnie trzeba będzie złożyć zeznania. Jeżeli sąd wyda niekorzystną dla nas decyzję, możemy zwrócić się do sądu apelacyjnego, a następnie do Sądu Najwyższego.

W przypadku wygrania sprawy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wypłaci zaległych składek, ale rozpocznie ich przyznawanie renty od miesiąca, w którym złożono odwołanie.

Sprawdź też: Urlop bezpłatny a zasiłek

Źródło: Gazeta Wyborcza, 06.04.2012, „Jak odzyskać rentę” / ab

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/2 lata temu
Odwoływanoe się do ZUS działu Orzecznictwa to jak romowa niewidomego z głuchym.Sprawdzone.ZUS to pracuje dla ststystyki a nie w kierunku osoby
/2 lata temu
Sąd Pracy dla takich odwołań jest strnniczy .U mnie nie pozwolił określić się co do moich praw Konstytucyjnych.Biegli tegoż sądu także są stronniczy.Sprawdzone .Teraz po odwołaniu się do sądu Apelacyjnego pozostało mi czekać nie wiadomo ile czas.
/2 lata temu
pozostaje tylko sad pracy na poczatek ale jest to droga przez meke
POKAŻ KOMENTARZE (3)