POLECAMY

Znamy nowe standardy okołoporodowe! Mogą wam się nie spodobać… Co i kiedy się zmieni?

Ciężarne mogą spodziewać się m.in. tego, że nie będą mogły karmić dzieci mlekiem modyfikowanym bez zgody lekarza i będą zmuszane do hospitalizacji po 40. tygodniu ciąży.
Marta Słupska / 8 miesięcy temu
Znamy nowe standardy okołoporodowe! Mogą wam się nie spodobać… Co i kiedy się zmieni? fot. Fotolia

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad nowymi standardami okołoporodowymi – projekt ma być gotowy do końca marca, a zmiany mogłyby wejść w życie w 2019 roku. Co się zmieni?

Nowe standardy, czyli co nowego dla ciężarnych?

Jak informuje „Dziennik. Gazeta Prawna" możemy spodziewać się m.in. badania samopoczucia kobiety przez lekarza, które ma być standardem, a także przesunięcia na wcześniejszy termin tzw. połówkowego badania USG z 21-26 tygodnia ciąży na 18-22 tydzień.

Dodatkowo nowością ma być wprowadzenie zasady związanej z karmieniem mlekiem zmodyfikowanym tylko wtedy, gdy zaleci to lekarz, diagnozowanie depresji w ciąży i po porodzie i zakazanie reklamowania niektórych produktów.

Ministerstwo Zdrowia rozważa także podobno przymusową hospitalizację ciężarnych po 40. tygodniu ciąży (obecnie jest to 41. tydzień).

Jak podają media, najwięcej kontrowersji wzbudzi jednak na pewno zapis dotyczący łagodzenia bólu w trakcie porodu. Wszystkie wiemy bowiem, że mimo iż eksperci są zgodni co do tego, że znieczulenie powinno być dostępne dla każdej rodzącej, w praktyce nie zawsze jest to możliwe.

Ile z tych zmian faktycznie wejdzie w życie? To się dopiero okaże. Mamy tylko nadzieję, że ważne dla kobiet kwestie nie staną się jedynie martwym zapisem, lecz faktycznie będą respektowane i przestrzegane, by otoczyć ciężarne i rodzące jak najlepszą opieką.

Polecamy:
Wszystko o znieczuleniu w trakcie porodu
Ciąża – zakazy i nakazy

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/8 miesięcy temu
Dlatego tak warto mieć dobrego lekarza prowadzącego ciążę. Powiem szczerze, ze ja mam na prawdę fajnego - panią Beatę Chołys Duszyńską i ona super podchodzi do pacjenta, prowadzi moją drugą ciążę.
/8 miesięcy temu
Po porodzie syna najgorsze były 2 tygodnie, podczas których słyszałam, że karmić muszę skoro mam pokarm... to nic, że wyłam, czułam ogromny stres przed bólem, krwią... Na szczęście po 2 tygodniach cierpienia z powodu ran na piersiach przestałam produkować mleko i zaczęłam odczuwać radość z bycia mamą. Dziecku do tej pory nic nie dolega ;) Teraz jestem w ciąży i nie mam zamiaru nawet próbować karmić piersią. Robię to świadomie i nie widzę sensu chodzić do lekarza z przymusu, prywatnie bo kto mi nagle wystawi takie zaświadczenie? U kogo nie będę czekać w kolejce miesiąc czy dwa po pozwolenie? Mleko oczywiście w aptece będzie można tylko kupić bo przecież sklep nie będzie sprawdzał zgody... apteka= podwójna cena ;)