Leczenie za granicą – vademecum

Jak skutecznie odpocząć  w czasie wakacji?/fot. Fotolia
Wyjeżdżając na urlop do krajów europejskich powinieneś zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dlaczego potrzebna jest nam ta niepozorna karta? Czy można wyjechać za granicę tylko po to, aby się leczyć? Kto zapłaci za leczenie?
/ 29.09.2011 09:24
Jak skutecznie odpocząć  w czasie wakacji?/fot. Fotolia

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

EKUZ to karta, dzięki której możemy korzystać ze świadczeń zdrowotnych udzielanych w krajach Unii Europejskiej na takich samych zasadach, jak ich obywatele. Kto może uzyskać EKUZ nieodpłatnie? Gdzie należy się zgłosić, aby uzyskać kartę?

Przeczytaj: Czym jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)

Wyjazd na narty

Jazda na nartach może być niebezpieczna. Co zrobić jeśli na stoku zdarzy ci się wypadek? Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pozwala nam na korzystanie jedynie z podstawowych usług zdrowotnych. Dlatego też przed wyjazdem na narty dowiedz się, na jakich zasadach możesz w danym kraju korzystać z usług zdrowotnych.

Przeczytaj: Wyjazd na narty, a publiczna pomoc medyczna w Unii Europejskiej

Data ważności EKUZ

Okres, na jaki możesz otrzymać EKUZ zależny jest od tego, czy jesteś uczniem, studentem, rolnikiem, emerytem lub rencistą. Okres ważności karty liczony jest od momentu złożenia wniosku o jej wydanie.

Sprawdź: Kto i na jak długo może otrzymać EKUZ?

Leczenie za granicą na koszt państwa?

Jeżeli pacjent musi przejść skomplikowaną operację po za granicami kraju, może być ona finansowana przez budżet państwa. Najpierw jednak zgodę na takie leczenie musi wyrazić Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. Zgodę można uzyskać w momencie, gdy taka metoda leczenia nie jest dostępna w naszym kraju. Czy NFZ sfinansuje wszystkie koszty związane z leczeniem. Dowiedz się, jak złożyć wniosek o leczenie za granicą.

Przeczytaj: Turystyka medyczna – w jaki sposób leczyć się za granicą za darmo?

Osoby niewidome mają swoją kartę

Aby umożliwić osobom niepełnosprawnym korzystanie z EKUZ, NFZ wydał kartę w alfabecie Braille’a. Jak uzyskać taką kartę?

Przeczytaj: EKUZ dla niewidzących

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA