Jakie są zasady refundacji leków?

Niewątpliwie podstawowym czynnikiem ryzyka jest wiek / fot. Fotolia
Kiedy obowiązuje odpłatność ryczałtowa za leki, a kiedy odpłatność 30- lub 50-procentowa? mu przysługuje refundacja leków? Jakie obowiązki ma farmaceuta wydający leki refundowane?
/ 31.01.2011 15:46
Niewątpliwie podstawowym czynnikiem ryzyka jest wiek / fot. Fotolia

Podstawę prawną refundacji leków stanowią - art. 36, art. 37 ust. 1, art. 38 ust. 1, ust. 3, ust. 4 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. 04. Nr 210, poz. 2135).

Przeczytaj: Leki nasenne – czy mogą zagrażać zdrowiu?

Zgodnie z powyższymi przepisami świadczeniobiorca otrzymuje na podstawie recepty wystawionej przez lekarza lub felczera leki podstawowe, leki uzupełniające oraz leki recepturowe za odpłatnością:

  • ryczałtową - za leki podstawowe i recepturowe. Opłata ryczałtowa nie może przekraczać 0,5% minimalnego wynagrodzenia w przypadku leku podstawowego i 1,5% w przypadku leku recepturowego;
  • w wysokości 30% lub 50% ceny leku – za leki uzupełniające.

Świadczeniobiorcom chorującym na choroby zakaźne lub psychiczne oraz upośledzonym umysłowo, a także chorującym na niektóre choroby przewlekłe, wrodzone lub nabyte leki i wyroby medyczne przepisywane są na wyżej wymienionych zasadach lub bezpłatnie.

Na leki podstawowe, uzupełniające i recepturowe obowiązuje limit ceny leku. Jeśli cena przepisanego leku przekracza limit, wówczas apteka może wydać lek pobierając dopłatę w wysokości różnicy między ceną wydawanego leku a wysokością limitu ceny.

Przeczytaj: Wizyta w aptece – kupuj z głową

Apteka ma obowiązek poinformować świadczeniobiorcę o możliwości nabycia leku innego niż przepisany na recepcie, o tej samej nazwie międzynarodowej, dawce, postaci farmaceutycznej i o tym samym wskazaniu terapeutycznym, którego cena nie przekracza limitu ceny. Nie dotyczy to sytuacji, kiedy wystawiający receptę dokonał odpowiedniej adnotacji na druku recepty wskazującej na niemożność dokonania zamiany przepisanego leku.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA