POLECAMY

Czy operację plastyczna może być zwolniona z VAT-u?

Niektóre zabiegi chirurgii estetycznej zwolnione są z podatku od towaru i usług. Jakie warunki muszą zostać spełnione, by za operację możliwe było odliczenie podatku VAT? Zobacz, które zabiegi zwolnione są z VAT-u.
Czy operację plastyczna może być zwolniona z VAT-u?

Nie podlegają zwolnieniu…

Medycyna estetyczna ma za zadanie poprawić wygląd pacjenta po przez usunięcie niedoskonałości, a tym samym jej celem jest zwiększenie komfortu życia. Nie ma więc ona, w przeciwieństwie do tradycyjnej medycyny, celów terapeutycznych.  Usługa medyczna,  której celem jest jedynie poprawa komfortu psychicznego pacjenta, nie podlega zwolnieniu z podatku VAT. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły.

…są jednak wyjątki

Ze zwolnienia korzystać mogą pacjenci, którzy przeszli np. rekonstrukcje kończyn lub innych części ciała uszkodzonych w wyniku wypadku lub innego urazu. Mowa tu o „zabiegach rekonstrukcyjnych, przywracających kształt i wizerunek po urazie lub chorobie, mające na celu poprawę lub przywrócenie zdrowia”. Operacje wycięcia zmian skórnych, które służą profilaktyce zdrowotnej, również podlegają zwolnieniu z VAT-u.

Zobacz też: Jakie zdarzenia uznaje się za wypadek przy pracy?

Jakie zabiegi nie są zwolnione z VAT-u?

Podatek VAT nakładany jest na zabiegi, których celem jest poprawa samopoczucia i komfortu pacjenta, a nie posiadają one celu terapeutycznego. Należą do nich np. powiększenie ust, korekta rysów twarzy, likwidacja zmarszczek, nawet jeśli zabiegi te mają na celu poprawę defektów w wyglądzie.

Źródło: „Rzeczpospolita”, 13.03.12 („Poprawa wyglądu może być formą terapii”)/ PZ

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/rok temu
W z tego co wiem każda operacja plastyczna może być bez tych 23% VATu, jeżeli tylko lekarz psychiatra wystawi zaświadczenie, że jest konieczna do osiągnięcia zdrowia psychicznego (równowagi psychicznej u pacjenta). Z tego co wiem w psychomedic wystawiali takie zaświadczenia. Jakiś czas temu miałam operację i lekarz od nich właśnie wystawił mi zaświadczenie, nie musiałam dzięki temu płacić ekstra. Polecam jeśli chcecie się poddać takiej operacji...