POLECAMY

Złamanie żebra – co robić?

Złamanie żebra jest jedną z najczęstszych konsekwencji urazów klatki piersiowej. Polega na przerwie lub pęknięciu w jednej lub więcej kości tworzących klatkę piersiową. Oto kilka wskazówek, jak je rozpoznawać i leczyć, aby szybko i bez komplikacji wrócić do zdrowia.
Złamanie żebra – co robić?

Żebra chronią organy wewnętrzne klatki piersiowej przed urazami. Do zadań żeber należy również aktywne wspomaganie procesu oddychania. Do złamania żebra najczęściej dochodzi, albo w wyniku bezpośredniego uraz, czyli uderzenia w klatkę piersiową, albo urazu pośredniego, wywołanego skurczem mięśni oddechowych, przyczepionych do żeber (kichnięcie, kaszel).

Złamanie żebra może przebiegać bez powikłań, gdy nie dochodzi do uszkodzenia płuc lub naczyń międzyżebrowych. Jednak czasami w wyniku złamania mogą wystąpić powikłania: trudności z oddychaniem, krwotok z tętnicy międzyżebrowej, a nawet może dojść do uszkodzenia miąższu płuc i powstania odmy.

Objawy

Nawet przez 3 dni od kontuzji złamane żebro może nie dawać o sobie znać. Pojawienie się pierwszych trudności z oddychaniem i silnego bólu w miejscu uszkodzenia oraz ograniczenie ruchowe skłaniają osobę z urazem do skontaktowania się z lekarzem. Podstawowym badaniem w diagnostyce jest odpowiednio zrobione zdjęcie RTG.

Polecamy: Złamania po wypadkach komunikacyjnych – jak pomóc?

Leczenie

Pierwszą pomoc choremu ze złamanym żebrem należy zacząć od jak najszybszego założenia okrężnie na wysokości złamania opaski uciskającej klatkę piersiową, w tym celu można wykorzystać bandaż elastyczny.

U osób w podeszłym wieku należy zachować szczególna ostrożność, ponieważ zbyt silne jej nałożenie może spowodować problemy z oddychaniem. Chorego należy przewieźć do szpitala, by lekarz na podstawie zdjęcia RTG stwierdził, ile żeber uległo złamaniu, a także czy nie doszło do powikłań.

Czytaj też: Jak powstaje odma opłucnowa?

Zalecenia

Zaleca się dużo odpoczynku. Należy unikać ćwiczeń fizycznych, które mogą pogłębić uszkodzenia żeber.

W przypadku złamania tylko jednego żebra lekarz przepisuje środki przeciwbólowe, przeciwkaszlowe oraz nakazuje stosowanie opaski elastycznej. Zaleca również dużo odpoczynku oraz odpowiednie ćwiczenia związane z oddychaniem.

Leczenie złamanego żebra wymaga dużej cierpliwość, ponieważ czas rekonwalescencji może trwać od 3 do 6 tygodni.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (31)
/rok temu
Właśnie chyba złamałem żebro. Niestety do ortopedy umówili mnie dopiero za miesiąc (brak numerków). Tak działa w Polsce służba zdrowia, hańba i obciach.
/rok temu
Tak to normalne oczywiscie ze, nic sie nie martw jestes zdrowy
/3 lata temu
Witam. Czy jest jakaś znacząca różnica w odczuciu między złamanym a stłuczonym żebrem? Tzn. czy bez wizyty u lekarza mogę sam to jakoś "zdiagnozować"? Drugie pytanie, czy nieleczone złamanie żebra może mieć jakieś późniejsze powikłania? Odczuwam ból w okolicach 2-3 żebra, na tydzień odpuściłem treningi z powodu tej dolegliwości ale mimo ciągłego dyskomfortu chciałbym już powoli do nich wrócić . Proszę o radę, Pozdrawiam!
POKAŻ KOMENTARZE (28)