POLECAMY

Złamanie otwarte – pierwsza pomoc krok po kroku

Najpierw słychać trzask łamanej kości, a po chwili pojawia się ból. Złamanie otwarte charakteryzuje się rozerwaniem powłok skórnych i pojawieniem się kości w ranie. Udzielenie pierwszej pomocy przy złamaniu otwartym polega na zatamowaniu krwotoku i unieruchomieniu kończyny.
Złamanie otwarte – pierwsza pomoc krok po kroku

Pierwsza pomoc – ogromna pomoc

Nieważne w której części ciała dojdzie do złamania otwartego – czy będzie to kość udowa, czy paliczek małego palca – zawsze niezbędne jest wezwanie pogotowia. Należy pamiętać o tym, by otoczyć poszkodowanego odpowiednią i staranną opieką z równoczesnym udzieleniem mu pierwszej pomocy. Powinno się przy tym pamiętać również o aspektach psychologicznych i odpowiednim uspokojeniu poszkodowanego.

Czy to na pewno złamanie otwarte?

Pierwszym krokiem jest ocenienie, z jakim typem patologii mamy do czynienia. Gdy bowiem wiemy, co dolega poszkodowanemu, możemy mu udzielić najlepszej pomocy.

Spytaj poszkodowanego, czy słyszał lub czuł trzask kości. Określ, gdzie występuje źródło bólu oraz czy pacjent ma możliwość poruszania dystalnymi częściami ciała w stosunku do złamania. Okolica złamania może być zniekształcona, co wygląda, na przykład, jak drugi łokieć.

Prewencja martwicy

W pierwszej kolejności zdejmij ubranie z części ciała, która uległa złamaniu. Warto jednak pamiętać o stosownej równowadze: nie ma konieczności zdejmowania bielizny przy urazie palca u ręki...

Dodatkowo ważne jest usunięcie pierścionków, obrączek, bransolet i zegarków, które przy pojawieniu się opuchlizny mogą zaciskać kończynę i prowadzić do jej niedokrwienia, a w konsekwencji – martwicy.

Zobacz też: Złamania zamknięte - pierwsza pomoc krok po kroku

Zabezpieczenie rany

Zajmij się zatamowaniem krwawienia. Jest to szczególnie ważne w przypadku, jeśli krew wypływa pulsacyjnie – oznacza to przerwanie tętnicy, co może spowodować nawet wykrwawienie się pacjenta. Prawidłowe działanie polega na uciśnięciu miejsca krwawienia materiałem (najlepiej sterylnym).

Jeśli nie występuje ryzyko utraty krwi, nie należy uciskać miejsca urazu, ponieważ takie działanie może wówczas pogorszyć wyniki akcji ratunkowej.

Unieruchomienie

Zamiast dotykać rany, lepiej jest obandażować ją sterylnym materiałem i unieruchomić. Należy zabezpieczyć wystający kawałek kości tak, by nie mógł się przemieszczać. Następnie trzeba z poszkodowanym poczekać na przyjazd pogotowia ratunkowego.

Zobacz też: Złamania kończyn - jak je unieruchomić?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/2 lata temu
Na kursie uczyli mnie,że nie uruchamia się złamania jeśli przyjedzie zaraz pogotowie (ratownicy muszą zobaczyć ranę i tak rozerwą usztywnienie) jest to konieczne, jeżeli sami musimy przetransportować poszkodowanego.
/2 lata temu
Z MARGARYNA
/2 lata temu
lubie hlep
POKAŻ KOMENTARZE (1)