POLECAMY

Złamania zamknięte – pierwsza pomoc krok po kroku

Jak postępować w przypadku złamania ręki, nogi, miednicy, kręgosłupa lub żebra? Jak rozpoznać złamanie zamknięte (wewnętrzne), skoro nie wiąże się ono z przerwanie skóry i pojawieniem się rany? Krok po kroku wyjaśniamy, jak udzielić pomocy komuś, u kogo podejrzewamy złamanie.
Złamania zamknięte – pierwsza pomoc krok po kroku fot. Fotolia

Co to jest złamanie zamknięte?

Złamanie zamknięte jest złamaniem kości, która nie przerywa skóry, zatem w miejscu pęknięcia nie ma rany. Takim złamaniom towarzyszy silny ból, opuchlizna, zasinienie, zaczerwienienie, a także nienaturalny wygląd uszkodzonego miejsca i nienaturalna ruchliwość np. kończyny.

Pierwsza pomoc, czyli co robić?

Ogólne zasady dotyczące wszystkich złamań:

  1. Po pierwsze należy wezwać karetkę pogotowia medycznego.
  2. Nie wolno zmieniać ułożenia złamanej kończyny.
  3. Nie wolno zmieniać położenia poszkodowanego, jeśli podejrzewa się uraz kręgosłupa.
  4. Należy ułożyć kończynę powyżej poziomu serca, żeby zatrzymać rozwój opuchlizny.
  5. Można obłożyć złamane miejsce lodem w celu zmniejszenia obrzęku.

Pierwsza pomoc w przypadku złamania kończyny górnej

Najlepiej unieruchomić ją, stosując chustę trójkątną lub podwieszając ją na opatrunku Dessaulta, czyli przymocowując ją do klatki piersiowej. W przypadku złamania kości przedramienia należy usztywnić uszkodzone miejsce oraz obydwa stawy sąsiadujące. Do usztywnienia można użyć deseczki lub zwiniętej kilkakrotnie gazety.

Pierwsza pomoc w przypadku złamania kończyny dolnej

W przypadku złamania nogi najlepiej unieruchomić ją poprzez przywiązanie jej do nogi zdrowej. Wiązanie należy zastosować w trzech miejscach: w okolicy bioder, w okolicy kolan oraz na stopach. Stopy bandażuje się w kostkach oraz w okolicy palców stosując tzw. ósemkę.

W przypadku złamania goleni należy usztywnić to miejsce oraz staw skokowy i staw kolanowy.

Zobacz też: Złamania kończyn - jak je unieruchomić?

Pierwsza pomoc w przypadku złamania miednicy

Złamania w obrębie miednicy mogą powodować poważne konsekwencje – odłamki kości mogą uszkodzić pęcherz, nerki oraz jelita. W tym przypadku należy leżącemu na plecach poszkodowanemu podłożyć pod zgięte kolana zrolowany koc i czekać na przyjazd ratowników medycznych.

Pierwsza pomoc w przypadku złamania kręgosłupa

W przypadku podejrzenia złamania kręgosłupa nie wolno ruszać poszkodowanego. Jednak jeśli ofiara musi być przeniesiona w inne miejsce, bo miejsce wypadku stanowi zagrożenie dla niego lub ratowników, należy to zrobić używając prowizorycznych noszy (mogą to być drzwi, deski lub koce). Następnie należy unieruchomić go i czekać na przyjazd ratowników.

Pierwsza pomoc w przypadku złamania żeber

W przypadku złamania żebra lub kilku żeber należy założyć opaskę ściskającą lub mocno zabandażować klatkę piersiową na wysokości złamania, ponieważ pęknięte żebra mogą uszkodzić narządy znajdujące się w klatce piersiowej, np. płuca.

Zobacz też: Złamania otwarte - pierwsza pomoc krok po kroku

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (90)
/rok temu
Nagły atak spawacza
/rok temu
elo śmiecie pozdro mordeczki, nie dajcie sie psom eło JP 100 persent
/rok temu
ten poradnik to kupa
POKAŻ KOMENTARZE (87)