Zatrucie/fot. Fotolia

Zatrucie środkami przeciwbólowymi – pierwsza pomoc

Jakie są objawy przedawkowania leków? Jak postępować w razie zatrucia lekami? Co jest najczęstszym powodem zatruć lekami? Jakie powinny być pierwsze kroki postępowania w razie zatrucia? U kogo dochodzi najczęściej do przedawkowania leków?
/ 03.12.2012 15:46
Zatrucie/fot. Fotolia

Objawy

Zatrucia mogą być sygnalizowane poprzez objawy ze strony układu nerwowego (utrata przytomności, pobudzenie, podniecenie, drgawki, zmiany w wielkości źrenic), pokarmowego (nudności, wymioty, biegunka), a także na skórze jako rumienie.

Czym poszkodowany się zatruł?

Jeśli mamy do czynienia z osobą, co do której przypuszczamy, że przedawkowała, najpierw warto dowiedzieć się, co jest powodem zatrucia: znaleźć fiolki lub opakowania po lekach. Jeśli poszkodowany jest przytomny, można przeprowadzić z nim wywiad i zapytać o sposób zatrucia, powód i dawkę trucizny.

Pomoc krok po kroku

Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć, jest wezwanie ratowników medycznych (nr telefonu 999 lub 112). Jeśli poszkodowany jest przytomny i współpracuje, należy wywołać wymioty (jeśli nie minęło więcej niż 6 godzin od zatrucia). 

Aby wywołać wymioty, należy szybko wypić 1–2 szklanki ciepłego roztworu soli (2 łyżeczki soli na 1 szklankę wody). Dobrą odtrutką jest węgiel aktywowany.

Następnie należy ułożyć poszkodowanego na boku, aby uniknąć zachłyśnięcia wymiocinami. W razie zatrzymania oddechu należy rozpocząć resuscytację – pięć oddechów ratowniczych oraz uciskanie klatki piersiowej.

Hospitalizacja

Leczenie – jeśli zatrucie jest ciężkie – następuje w najbliższym szpitalu z oddziałem leczenia ostrych zatruć. Lżejsze przypadki obserwuje się w oddziałach internistycznych. Czasem stosuje się także płukanie żołądka.

Zobacz też: Zatrucie lekami nasennymi – pierwsza pomoc

Powody przedawkowania

Do przedawkowania dochodzi często u starszych osób – wiele z nich myli się przy dawkowaniu leków.

Nadużywane są często środki przeciwbólowe (we wszystkich grupach wiekowych). W przypadku dorosłych zatrucia są powodowane lekami uspokajająco-nasennymi lub neuroleptycznymi.

Dzieci a leki

Dzieci są ciekawskie i sięgają po pozostawione bez opieki kolorowe tabletki.

Pamiętajmy więc, aby nie pozostawiać dzieci bez opieki. Nie nazywajmy też nigdy leków cukierkami, gdy podajemy je maluchom.

Zobacz też: Co robić, gdy dziecko połknie truciznę?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/14.06.2016 19:46
I tak nic nie wiem jakieś takie żałosne ile trzeba połknąćżeby wylądować w szpitalu albo umrzeć??? potrzebuje szybko!!
/10.01.2016 21:31
Przydałaby się mała kampania informująca o tym, jak brać takie podstawowe leki, żeby nie dochodziło do zatruć.;)
/07.01.2013 07:10
30 uciśnięć i 2 wdechy.
POKAŻ KOMENTARZE (2)