POLECAMY

Przełom tarczycowy – jak pomóc?

Przełom tarczycowy (inaczej – „burza tyreotoksyczna” lub przełom tyreotoksyczny) jest stanem zagrożenia życia, który wymaga natychmiastowej opieki lekarza. Choroba polega na nagłym wzroście metabolizmu człowieka często cierpiącego na nadczynność tarczycy. Jak pomóc choremu?
Przełom tarczycowy – jak pomóc? fot. Fotolia

Przyczyny przełomu

Nagły wzrost metabolizmu, czyli przemiany materii w organizmie człowieka, jest uwarunkowany działaniem uwolnionych w nadmiarze hormonów tarczycy.

Do głównych przyczyn takiego stany rzeczy należą:

  • nagłe odstawienie przez osoby chorujące na nadczynność tarczycy leków hamujących produkcję hormonów tarczycy (leków tyreostatycznych);
  • reakcja na czynniki stresogenne związane z przebytym zakażeniem, urazem, silnym przeżyciem emocjonalnym;
  • niewłaściwe przygotowanie pacjentów z nadmiarem hormonów tarczycy we krwi do zabiegu usunięcia tarczycy;
  • zaostrzenie nadczynności tarczycy w przebiegu innych chorób, takich jak choroba Basedowa lub autonomiczna nadczynność tarczycy.

Zobacz też: Jak rozpoznać nadczynność tarczycy?

Jak wykryć przełom tarczycowy?

Objawy przełomu obejmują różne reakcje organizmu na produkowane w nadmiarze hormony tarczycy. Wyróżnia się trzy okresy przełomu:

I – gorączka dochodząca nawet do 40-41ºC, odwodnienie, obfite poty, przyspieszone bicie serca (nawet do 150/min.), biegunka, wymioty, pobudzenie ruchowe, drżenie rąk, objawy niewydolności krążenia;

II – chory jest bardzo osłabiony, pojawiają się objawy ze strony układu nerwowego, takie jak: stany lękowe, pobudzenie nerwowe, zaburzenia orientacji;

III – chory popada w stan otępienia, senność lub nawet w śpiączkę.

Zobacz też: Kiedy nadczynność tarczycy jest groźna dla życia?

Pierwsza pomoc

Osobę chorą na przełom tarczycowy trzeba koniecznie hospitalizować, dlatego w przypadku objawów należy jak najszybciej wezwać lekarza! Dalsze zdrowie pacjenta zależy od trafności diagnozy oraz szybkości rozpoczęcia leczenia.

Doraźna pomoc obejmuje obłożenie ciała chorego zimnymi okładami w celu obniżenia wysokiej temperatury. Należy dbać o spokój chorego i wyeliminować wszelkie czynniki stresujące pacjenta.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)