Porażenie prądem/fot. Fotolia fot. fot. Fotolia

Prąd - niebezpieczne źródło technologii

Urządzenia elektryczne otaczają nas każdego dnia. Dlatego tak często zdarzają się porażenia prądem, które mogą nawet doprowadzić do śmierci. Jak postępować, gdy ktoś zostanie porażony i dlaczego prąd jest tak groźny dla ludzkiego organizmu?
/ 21.10.2010 10:42
Porażenie prądem/fot. Fotolia fot. fot. Fotolia

Uwaga na prąd!

Jesteśmy otoczeni elektryką i elektrycznością. Nie wyobrażamy sobie życia bez prądu - bez światła, ciepłej wody, a nawet bez telewizji i komputera. Maszyny psują się i wymagają naprawy, izolacja nie zawsze jest wydolna, a my w natłoku obowiązków nie mamy czasu wszystkiego sprawdzić i przetestować. Uwaga jednak na urządzenia, które mogą być źródłem porażenia prądem. Jest to bowiem sytuacja, która może doprowadzić do śmierci!

Zobacz też: Kwasy i zasady, czyli oparzenia chemiczne

Dlaczego prąd jest taki groźny?

Ciało człowieka jest zbudowane z komórek, które między sobą komunikują się głównie poprzez prąd o małych wartościach napięcia.

Idąc ulicą, kiedy bronimy się przed potknięciem, mięśnie które straciły równowagę wysyłają impuls do mózgu o swoim niewłaściwym położeniu. Następnie mózg komunikuje się z mięśniami posturalnymi tak, by mogły się skurczyć i zapobiec upadkowi. Również serce działa na zasadzie przepływu prądu. Impuls produkowany w naturalnym rozruszniku przemieszcza się poprzez odpowiedni system kurcząc przedsionki, a później komory.

Dlatego właśnie kiedy na organizm zadziała prąd o dużych wartościach, powoduje niejako wyłączenie malutkich prądów. Objawia się to skurczami mięśni, które są niebezpieczne szczególnie, gdy osoba obsługująca daną maszynę trzyma ją rękoma. W takim przypadku mięśnie dłoni zaciskają się i nie ma możliwości oderwania poszkodowanego od źródła porażenia.

Dzieje się tak na przykład przy pracy z wiertarką czy sprawdzając temperaturę żelazka.

Mięsień sercowy jest szczególnie wrażliwy na działanie prądu. Jeśli prąd przepływa właśnie przez serce, powoduje on migotanie komór, które w następstwie mogą prowadzić do śmierci.

Zobacz też: Teraźniejszość i przyszłość w leczeniu oparzeń

Pierwsza pomoc najważniejsza!

Jeśli jesteś świadkiem porażenia prądem, zachowaj zimną krew i zawołaj pomoc. Wyłącz prąd używając centralnego wyłącznika. Jeśli poszkodowany uległ porażeniu, ale nie ma już styczności z urządzeniem, możesz od razu przejść do pomocy, jednak pamiętaj zawsze o swoim bezpieczeństwie.

Jeśli i Ty zostaniesz porażony prądem, będą dwie osoby do ratowania. Jeśli stwierdzisz zatrzymanie krążenia (brak oddechu), przejdź do resuscytacji krążeniowo-oddechowej opisanej w odpowiednim rozdziale.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/10.10.2017 20:17
wszystko może być niebezpieczne! Mamy pozabezpieczane gniazdka, a dzieci mają zakaz wchodzenia do garażu bez opieki dorosłych, bo mamy tam urządzenia (grabie, kosiarkę, agregat Kruzera, sznury)
/10.01.2013 09:04
moglibyście napisać więcej o pierwszej pomocy w tym przypatku?