Co robić, gdy użądli nas osa? Sposoby na opuchliznę i ból po ukąszeniu

Ukąszenie osy zwykle wiąże się z obrzękiem i piekącym, silnym bólem w miejscu, gdzie owad wbił swoje żądło w skórę. W najgorszym przypadku może to doprowadzić do wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, który zagraża życiu.
Marta Słupska / 4 miesiące temu
Co robić, gdy użądli nas osa? Sposoby na opuchliznę i ból po ukąszeniu fot. Adobe Stock

W miejscu, gdzie użądli osa, pojawia się zwykle miejscowa reakcja skórna: opuchlizna i zaczerwienienie. Samo użądlenie wiąże się zaś z silnym, nagle pojawiającym się, piekącym bólem. Jak wówczas postępować i co przyniesie szybką ulgę? Oto najlepsze sposoby!

Co robić, gdy użądli nas osa?

Pierwszym, o czym warto pamiętać, to to, że osa może użądlić nas powtórnie – jeśli więc zrobi to raz, lepiej oddalić się w bezpieczniejsze miejsce. Po ukąszeniu warto sprawdzić, czy w ciele nie zostało żądło. Osy podczas ataku wprawdzie go nie gubią, ale może się ono złamać i zostać w skórze. Jeśli tak się stanie, najlepiej usunąć je paznokciami lub igłą.

Miejsce użądlenia powinniśmy przemyć środkiem odkażającym: spirytusem salicylowym lub wodą utlenioną, by zapobiec zakażeniu bakteryjnemu.

Opuchliznę warto ponadto schłodzić – możemy trzymać przy niej pół godziny zimny okład (mokrą ściereczkę lub lód owinięty materiałem, które będziemy co jakiś czas wymieniać, by wciąż były chłodne).

Zapobiegawczo, by uniknąć reakcji alergicznej, po użądleniu osy poleca się też wypić wapno.

Pamiętajmy, że osoby, które są uczulone na jad osy lub pszczoły, powinny mieć przy sobie ampułkostrzykawkę z adrenaliną, która zapobiegnie wstrząsowi anafilaktycznemu. Jeśli po ukąszeniu owada mamy problemy z oddychaniem, mdlejemy, wymiotujemy, mamy przyspieszone bicie serca czy oddechu, koniecznie zadzwońmy po karetkę!

Jak wygląda opuchlizna po ukąszeniu osy?

Miejsce po użądleniu jest zazwyczaj zaczerwienione, opuchnięte i bolesne. Obrzęk może utrzymywać się kilka dni.

Zobacz zdjęcia opuchnięć:

Porozmawiaj o użądleniach na naszym forum medycznym

Co stosować na ból po użądleniu osy?

Po odkażeniu i trzymaniu zimnego okładu do ranki warto przyłożyć wacik nasączony octem lub sokiem z cytryny, które zneutralizują silnie zasadowy jad osy i przyniosą ulgę w bólu.

Dodatkowo, jeśli dokucza nam stan zapalny i świąd skóry, możemy kupić w aptece leki antyhistaminowe bez recepty, na przykład w postaci maści łagodzących (fenistil żel lub hydrocortison 0,5%).

Do domowych sposobów na użądlenia zaliczamy okłady z surowej cebuli i smarowanie ranki miodem.

Gdy opuchlizna nie schodzi…

Jeśli na drugi dzień lub kilka dni po użądleniu opuchlizna nie schodzi, warto dalej regularnie stosować zimne okłady i przykładać do skóry roztwór z szałwii lub rywanolu. Do lekarza udajmy się, gdy obrzękowi towarzyszą dodatkowe objawy, np. wysypka, trudności z oddychaniem, zaburzenia widzenia, wymioty.

Jak długo opuchlizna może się utrzymywać? Stan ten jest możliwy przez kilka dni, nawet do tygodnia.

Co robić, gdy ukąsi nas końska mucha?

Opuchlizna po ukąszeniu osy u dziecka

Postępowanie w przypadku użądlenia u dziecka jest podobne, jak u dorosłych: rankę należy zdezynfekować, a następnie przyłożyć do niej zimny okład. Warto też dokładnie obserwować, czy maluch nie przejawia dodatkowych niepokojących objawów wskazujących na wstrząs anafilaktyczny (ten na szczęście rzadko dotyczy dzieci): zawrotów głowy, przyspieszonego bicia serca, puchnięcia języka i twarzy, problemów z oddychaniem i przełykaniem, nudności i wymiotów.

Nawet jeśli dziecko nie jest uczulone, koniecznie zawieźmy je do lekarza, jeśli zostało użądlone przez wiele owadów naraz (może to doprowadzić do reakcji toksycznej), jeśli owad ukąsił je w język, wnętrze ust, głowę, szyję lub gdy maluch go połknął.

Polecamy:
Naturalne metody na ukąszenia i użądlenia owadów
Jak uchronić się przed użądleniami?
 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)