Jak używać trójkąta ostrzegawczego?

Trójkąt ostrzegawczy jest obowiązkowym wyposażeniem każdego samochodu i służy do ostrzegania innych kierowców i sygnalizowania, by zachowali szczególną ostrożność. Czy wiesz, jak prawidłowo używać trójkąta ostrzegawczego? W jakiej odległości od samochodu należy go ustawić?
Ocena miejsca zdarzenia powinna być pierwszą czynnością, wykonaną przed przystąpieniem do udzielania pierwszej pomocy

Jakie są funkcje trójkąta ostrzegawczego?

Każdy pojazd samochodowy powinien być wyposażony w trójkąt odblaskowy, który pełni funkcję ostrzegawczą, ma na celu sygnalizowanie innym pojazdom miejsca postoju uszkodzonego samochodu.

Obowiązek przewożenia trójkąta w samochodzie został określony rozporządzeniem Ministra Infrastruktury.

Brak trójkąta skutkuje mandatem w wysokości od 50 do nawet 200 złotych, natomiast nieprawidłowe oznakowanie miejsca postoju w przypadku awarii – mandatem w wysokości 300 złotych.

Gdzie ustawić trójkąt?

Awarię samochodu należy sygnalizować włączeniem świateł awaryjnych. Ważna jest odpowiednia odległość, w jakiej trójkąt odblaskowy powinien zostać umieszczony na drodze za pojazdem. Dużą rolę odgrywa tu miejsce, w którym pojazd się zatrzymał:

  • na obszarze zabudowanym postój sygnalizujemy wtedy, gdy jest on zabroniony, a trójkąt ostrzegawczy umieszczamy za pojazdem w odległości nie większej niż 1 m. Jeśli samochód nie ma świateł awaryjnych, należy zapalić światła pozycyjne;
  • poza obszarem zabudowanym, oprócz włączenia świateł, musimy wiedzieć, że samochód ustawiamy jak najbliżej prawej krawędzi jezdni, a trójkąt ostrzegawczy w odległości od 30 do 50 m za pojazdem;
  • na drodze ekspresowej i autostradzie pojazd zatrzymujemy na poboczu, a trójkąt ostrzegawczy ustawiamy w odległości 100 m za pojazdem.

Zobacz też: Jak pomóc po wypadku?

Gdzie kupić trójkąt?

Trójkąt ostrzegawczy nie jest drogi. Bez problemu można go kupić na stacji benzynowej, w supermarkecie czy sklepie internetowym. Producenci samochodów dołączają trójkąt ostrzegawczy do fabrycznego wyposażenia. Jeśli jednak kupujemy pojazd na giełdzie czy w komisie, zdarza się, że tego przedmiotu brakuje.

Przepisy nie określają, gdzie trójkąt ostrzegawczy powinien być przewożony. Warto jednak umieścić trójkąt w samochodzie w miejscu dostępnym, by w razie potrzeby nie wyjmować wszystkich bagaży.

Należy pamiętać o tym, że trójkąt ostrzegawczy informuje kierowców o potencjalnym zagrożeniu, dlatego warto go umieszczać nawet w przypadku wymiany koła.

Zobacz też: Jak wybić szybę w samochodzie, w którym jest poszkodowany?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/3 lata temu
obszar zabudowany tuż za samochodem 1m. poza obszarem zabudowanym od 30 do 50 m. autostrada i droga ekspresowa do 100 m.
/3 lata temu
Widze ze ktos o nicku Dobry sam nie czyta kodeksu! Autor ma racje..autostrada i ekspresowka 100m + swiatla! polecam nauczyc sie czytac ze zrozumieniem,a nie siac propagandy!!!
/4 lata temu
autostrada, droga ekspresowa 150m
POKAŻ KOMENTARZE (3)