Jak uchronić się przed trąbą powietrzną?

Trąba powietrzna (tornado) to zjawisko meteorologiczne, które coraz częściej pojawia się w Polsce. Warto więc się przygotować na przejście tornada. Co robić, gdy nadciąga trąba powietrzna? Gdzie się schronić, a jakich miejsc unikać?/fot. Fotolia fot. Fotolia
Trąba powietrzna (tornado) to zjawisko meteorologiczne, które coraz częściej pojawia się w Polsce. Warto więc się przygotować na przejście tornada. Co robić, gdy nadciąga trąba powietrzna? Gdzie się schronić, a jakich miejsc unikać? Na co uważać? Jak pomagać poszkodowanym?
/ 04.10.2016 13:39
Trąba powietrzna (tornado) to zjawisko meteorologiczne, które coraz częściej pojawia się w Polsce. Warto więc się przygotować na przejście tornada. Co robić, gdy nadciąga trąba powietrzna? Gdzie się schronić, a jakich miejsc unikać?/fot. Fotolia fot. Fotolia

Trąba powietrzna w Polsce?

Mamy to szczęście, że Polska leży w obszarze małego narażenia na trąby powietrzne. Występuje ich w naszym kraju kilkanaście rocznie. Obszar powodowanych przez nie zniszczeń nie przekracza kilkuset metrów (nawet jeśli prędkość wiatru jest bardzo duża). A jednak się zdarzają…

By uzyskać ostrzeżenie

W związku z faktem, że nie jesteśmy przyzwyczajeni do takich anomalii pogodowych jakimi są trąby powietrzne, mało kto ma przygotowany plan działania na wypadek ich wystąpienia. Również system ostrzegawczy nie jest podporządkowany tego typu ostrzeżeniom (w zasadzie nawet nie wiadomo gdzie szukać takich informacji). Ale czy na pewno?

W lokalnych radiach, jeśli zagrożenie jest duże, pojawiają się komunikaty ostrzegawcze. Jeśli więc mieszkasz w miejscu, gdzie nie masz możliwości usłyszeć sygnałów alarmowych, będzie to najlepsze dla Ciebie źródło informacji o zbliżającym się niebezpieczeństwie.

Zobacz też: Vademecum pierwszej pomocy

Najważniejszy jest plan

Jeszcze przed wystąpieniem trąby powietrznej postaraj się o plan dla siebie i swojej rodziny na wypadek takiego zdarzenia. Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w radio z zapasem baterii, które będziesz trzymać w miejscu przeznaczonym na schronienie. Słuchaj prognozy pogody przed wyjściem na dwór, szczególnie jeśli podawano zagrożenie trąbą powietrzną w Twojej okolicy.

Bezpieczne schronienie

Jeśli rozpoczęła się burza oraz podawano informacje na temat zbliżającej się trąby powietrznej, schroń się we wcześniej zaplanowanym miejscu. Świetnie w tym celu sprawdzają się piwnice.

Jeśli nie posiadasz piwnicy, skryj się w centralnie położonym pomieszczeniu na parterze i schowaj się w okolice ścian nośnych.

Oddal się od okien (są to delikatne punkty domu, a ich pęknięcie przez wiatr lub fruwające przedmioty może spowodować poważne obrażenia).

Pamiętaj, że czas, jaki spędzisz w schronieniu, może być długi, więc koniecznie zaopatrz się w jedzenie i napoje (oraz, ewentualnie, środki higieniczne i ochronne dla małych dzieci).

Jeśli trąba powietrzna zastanie Cię w samochodzie, opuść go jak najszybciej! Połóż się płasko w najbliższym rowie – to może uchronić Cię przed uniesieniem do góry i urazami.

Uwaga na obiekty latające!

To wcale nie trąba sama w sobie powoduje najwięcej zgonów i ciężkich urazów. To latające przedmioty, które mogą być bardzo duże, bo unoszone z ogromną siłą, często są przyczyną poważnych urazów u ofiar trąb.

Najczęstszym więc problemem, oprócz zniszczeń domów i innych budynków, będą rany i złamania, urazy głowy i narządów wewnętrznych.

Pomóż ofierze tamując krwotoki i usztywniając złamane kończyny. Wezwij natychmiast pomoc medyczną i podaj miejsce Twojego przebywania.

Tutaj przeczytasz o szczegółach udzielania pierwszej pomocy w przypadku urazów i złamań, a tutaj – krwawień.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA