Jak rozpoznać zakażenie rany?

Do zakażenia rany doprowadzają bakterie, które wnikają w ranę. Objawami infekcji są m.in. obrzęk, wypływająca ropa lub krew czy wzrost temperatury ciała. Gojenie się ran utrudniają takie choroby jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze i choroby naczyń krwionośnych.
Jak rozpoznać zakażenie rany?

Jakie bakterie powodują zakażenia?

Infekcję powodują bakterie, które wnikają w ranę (jednorazowo może to być więcej niż jeden gatunek). Istnieje wiele typów drobnoustrojów, które mogą doprowadzić do zakażenia.

Bakterie, które na co dzień żyją na skórze, często jako pierwsze dostają się do rany i rozpoczynają zakażenie. W przypadku zanieczyszczenia mogą one pochodzić również z gleby, powietrza lub wody. Dodatkowym źródłem drobnoustrojów są ciała obce znajdujące się wewnątrz rany. W tych przypadkach wymagana jest bardzo dokładna obserwacja, a często leczenie.

Po czym poznać, że rana jest zakażona?

 W rozpoczynającym się zakażeniu rana staje się zaróżowiona, boli i jest obrzęknięta. Przy poważniejszych infekcjach wzrasta temperatura ciała, a nawet spada ciśnienie oraz przyspiesza tętno. Z rany wypływa ropa lub krew o nieprzyjemnym zapachu. Obrzęk nie schodzi przez kilka kolejnych dni.

Zakażona może być również stara rana, która boli albo czasem krwawi.

Zobacz też: Jak oczyścić skaleczenie?

Jakie choroby sprzyjają zakażeniu?

W przypadku chorób ogólnoustrojowych utrudniających gojenie się ran, na przykład cukrzycy, nadciśnienia tętniczego czy chorób naczyń, ryzyko zakażenia jest dużo większe. Podobnie jest w przypadku palenia tytoniu, które uszkadza i obkurcza naczynia krwionośne.

Powtarzające się urazy w obrębie jednej rany mogą w rezultacie doprowadzić do jej szybszego zakażenia. Bardzo ważny jest stan układu odpornościowego – osłabia go promieniowanie, zły sposób odżywiania oraz niektóre leki.

Zobacz też: Jak oczyścić i opatrzyć ranę?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/3 lata temu
Kilka dni temu obtarl mnie nowy sandal na kostce. Zrobila sie ranka i strup. Dzisiaj zauwazylam, ze batdzo mnie boli i mam spuchnieta kostke. Co robic?
/3 lata temu
Czy jak zdarłem sobie skore na noce to moge dostać zakażenie
/4 lata temu
Drobne ropiejące zadrapania np: na rękach można wyleczyć poprzez wyparzanie (zanurzanie) w naczyniu z gorąca wodą. W wysokiej temperaturze bakterie giną.
POKAŻ KOMENTARZE (3)