zakażenie rany fot. Adobe Stock

Jak rozpoznać zakażenie rany - objawy [ZDJĘCIA] i leczenie

Wszystkiemu winne są bakterie, które wnikają w ranę. Objawami infekcji są m.in. obrzęk, wypływająca ropa lub krew, wzrost temperatury ciała.
/ 20.08.2019 11:13
zakażenie rany fot. Adobe Stock

Gdy w wyniku urazu dochodzi do przerwania ciągłości skóry lub błon śluzowych, mówimy o powstaniu rany. Czasem jest to zwykłe skaleczenie, czasem poważniejsze zranienie. Jeśli dojdzie do zakażenia, trzeba działać, bo powikłania potrafią być niebezpieczne dla zdrowia.

Jakie bakterie powodują zakażenie?

Infekcję powodują bakterie, które wnikają w ranę (jednorazowo może to być więcej niż jeden gatunek). Istnieje wiele typów drobnoustrojów, które mogą doprowadzić do zakażenia.

Bakterie, które na co dzień żyją na skórze, często jako pierwsze dostają się do rany i rozpoczynają zakażenie. W przypadku zanieczyszczenia mogą one pochodzić również z gleby, powietrza lub wody. Dodatkowym źródłem drobnoustrojów są ciała obce znajdujące się wewnątrz rany lub które przyczyniły się do powstania rany, np. nóż. W tych przypadkach wymagana jest bardzo dokładna obserwacja, a często leczenie.

Po czym poznać zakażenie rany?

Zranione miejsce najlepiej od razu przemyć czystą wodą i mydłem. Możesz też użyć płynu antyseptycznego. Jednak mimo to może dojść do zakażenia. Jak je rozpoznać - oto najczęstsze objawy, że doszło do infekcji:

  • rana zaróżowiła się
  • miejsce zranienia boli i pulsuje
  • widać obrzęk, który powiększa się
  • z rany sączy się ropa lub krew
  • nieprzyjemnie pachnie
  • pojawia się gorączka

Jeśli zauważysz te objawy u siebie po zranieniu, konieczni zgłoś się do lekarza. Być może będzie potrzeba kuracja antybiotykami.

zakażona rana
jak wygląda zakażona rana
fot. Adobe Stock

Jakie choroby sprzyjają zakażeniu?

W przypadku chorób ogólnoustrojowych utrudniających gojenie się ran, na przykład cukrzycy, nadciśnienia tętniczego czy chorób naczyń, ryzyko zakażenia jest dużo większe. Podobnie jest w przypadku palenia tytoniu, które uszkadza i obkurcza naczynia krwionośne.

Powtarzające się urazy w obrębie jednej rany mogą w rezultacie doprowadzić do jej szybszego zakażenia. Bardzo ważny jest stan układu odpornościowego – osłabia go promieniowanie, zły sposób odżywiania oraz niektóre leki.

Jak oczyścić skaleczenie

Jak to się leczy?

Podstawą jest właściwe i dokładne oczyszczenie rany i założenie opatrunku. Należy go regularnie zmieniać. Jeśli dojdzie do infekcji, to leczenie różni się w zależności od stopnia zakażenia.

Na początku stosuje się leki antyseptyczne i opatrunki pomagające opanować wysięk z rany. Gdy zakażenie rozwija się, lekarz może zdecydować o wdrożeniu antybiotykoterapii. W uzasadnionych przypadkach osoba zraniona musi dostać zastrzyk przeciwtężcowy, a jeśli rana została spowodowana ugryzieniem przez psa - zastrzyk przeciw wściekliźnie.
Interwencji lekarskiej i specjalnego leczenia wymagają też zainfekowane rany pooperacyjne.

Tysiące artykułów w atrakcyjnych cenach. Szczegółów szukaj na stronie eMAG.pl promocje.

Możliwe powikłania

Co się może wydarzyć, jeśli nie opanujemy zakażenia? Może dojść do rozwoju infekcji. Do najczęstszych powikłań należą:

  • tężec - niezbędne jest podanie choremu surowicy
  • wścieklizna - stanowi zagrożenie, jeśli ugryzł nas chory pies
  • ropień - wywołują go bakterie w miejscu zranienia
  • zgorzel gazowa - wywołują ją groźne bakterie gnilne

Zobacz też:Czy czerwona pręga świadczy o zakażeniu krwi?Jak groźny może być gronkowiec?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/11.07.2015 00:37
Kilka dni temu obtarl mnie nowy sandal na kostce. Zrobila sie ranka i strup. Dzisiaj zauwazylam, ze batdzo mnie boli i mam spuchnieta kostke. Co robic?
/07.07.2015 23:53
Czy jak zdarłem sobie skore na noce to moge dostać zakażenie
/18.01.2015 11:11
Drobne ropiejące zadrapania np: na rękach można wyleczyć poprzez wyparzanie (zanurzanie) w naczyniu z gorąca wodą. W wysokiej temperaturze bakterie giną.
POKAŻ KOMENTARZE (3)