POLECAMY

Jak pomóc osobie, która wymiotuje?

Wymioty powodują znaczącą utratę wody i mikroelementów z organizmu. Jak pomóc przy wzmożonych wymiotach? Podstawą pierwszej pomocy jest nawadnianie chorego. Jak więc podawać płyny osobie, która wymiotuje? Czy można poić taką osobę wodą? Po czym poznać, że ktoś jest odwodniony?
Jak pomóc osobie, która wymiotuje?

Wymioty i odwodnienie

Wymioty powodują znaczącą utratę wody i mikroelementów z organizmu. Wpływa to na równowagę ustroju organizmu. Odwodnienie objawia się:

  • pragnieniem,
  • suchością śluzówek,
  • suchością języka,
  • wolniejszym rozprostowywaniem się fałdów skóry.

Z drugiej strony chory nie jest w stanie nawodnić się odpowiednio, ponieważ każda próba kończy się wymiotami. Z tego powodu pierwszym i najważniejszym, a najczęściej również wystarczającym leczeniem, jest odpowiednia podaż płynów. Nawadnianie jest najlepsze i najprostsze w formie doustnej.

Zobacz też: Dlaczego wymiotujemy?

Odpowiednia opieka nad pacjentem

Wymioty są objawem głównie chorób wirusowych układu pokarmowego, ale mogą mieć również inne przyczyny.

Odpowiednie podejście psychologiczne, zapewnienie chorego o niedługim końcu męczących objawów oraz sprawne nawodnienie są kluczem do sukcesu w przypadku wszystkich pacjentów.

Środek do celu

Pomoc w nawadnianiu jest prosta. Przede wszystkim zastosuj odpowiedni środek, który wyrównuje równowagę elektrolitową. Takie preparaty są dostępne w aptece bez recepty.

Nie używaj do tego celu czystej, przegotowanej wody – rozcieńcza ona bowiem tylko minerały, co może powodować pogorszenie stanu chorego. Produkty mleczne natomiast mogą tylko zwiększyć nudności i wymioty. 

Zobacz też: Czy biegunka jest niebezpieczna?

Powolne pojenie

Nie wystarczy postawić przed chorym szklanki z napojem. Podobnie nie osiągniesz tego namawiając go do picia wszystkiego naraz. Szklanka płynu zostanie bezzwłocznie zwrócona, a chory jak był odwodniony, tak będzie nadal.

Nawodnienie powinno być przeprowadzane łyżeczką do herbaty – jedna łyżeczka co 5 minut. Nadwrażliwy żołądek nie zdąży zauważyć takiej ilości substancji, więc nie wywoła ona odruchu wymiotnego.

Nieco później, czyli powrót do zdrowia

Czasem może pomóc wypicie rosołu, soku czy herbaty ziołowej. Kiedy pacjent toleruje już tego rodzaju płyny, można rozpocząć podawanie delikatnego jedzenia, jak płatki jęczmienne czy jogurt.

Konsultacja lekarska

Kiedy nawodnienie okaże się niemożliwe, a pacjent jest odwodniony lub wymioty są bardzo intensywne lub nie przechodzą po 1–2 dniach, należy bezzwłocznie skonsultować pacjenta z lekarzem. Specjalista może bowiem przepisać leki przeciwwymiotne na receptę (które stosuje się tylko w wyjątkowych sytuacjach) oraz nawodnienie dożylne, czyli kroplówki, które skutecznie uzupełniają braki wody i elektrolitów.

Pamiętać należy również o innych przyczynach wymiotów (strukturalnych, psychologicznych), które mogą wymagać różnicowania.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/rok temu
Ciągle wymiotuję i mam biegunke
/rok temu
Ale co ja mam zrobić
/2 lata temu
Morzesz wypić puł szklanki wody z solą i będziesz wymiotować
POKAŻ KOMENTARZE (3)