Jak pomóc, gdy ktoś ma wstrząs anafilaktyczny?

Pierwsza pomoc w przypadku wstrząsu anafilaktycznego opiera się na trzech krokach: podaniu choremu adrenaliny domięśniowo, wezwaniu pogotowia, a także znalezieniu pomocy na miejscu. Zobacz poradnik, z którego szybko nauczysz się udzielania pomocy poszkodowanemu, który ma wstrząs anafilaktyczny!
/ 12.05.2014 11:29

wstrząs

fot. "Przygotuj się na wstrząs"

Według ekspertów kampanii "przygotuj się na wstrząs" reakcję świadków zdarzenia i pomoc osobie we wstrząsie anafilaktycznym można sprowadzić do 3 prostych kroków. Prof. Barbara Rogala (Kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Alergologii i Immunologii Klinicznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach) podpowiada: jeśli zauważysz u chorego poniższe objawy, reaguj natychmiast!

Po pierwsze: rozpoznaj anafilaksję!

Objawy anafilaksji to: swędząca pokrzywka, obrzęk ust i/lub języka, chrypka, duszność, kaszel, świsty oddechowe, nudności, kurczowe bóle brzucha, biegunka, zawroty głowy, osłabienie aż do omdlenia.

Po drugie: pomóż choremu!

Wykonaj 3 kroki:

  1. Adrenalina do samodzielnego stosowania – wstrzyknij sobie domięśniowo lub umożliw choremu samodzielnie wstrzyknięcie.
  2. Koniecznie wezwij pogotowie ratunkowe (tel. 999, 112).
  3. Wezwij pomoc (najbliższą osobę z otoczenia).

– Trzeba pamiętać, że ratowanie ludzi jest proste, a nasza bezczynność może kogoś kosztować życie– powiedział Marcin Gizicki, koordynator sekcji ratownictwa Fundacji Inicjatyw Społecznych, ratownik medyczny na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Władysława Biegańskiego w Grudziądzu.

Zobacz też: Niebezpieczne następstwa wstrząsu

Pamiętaj o podaniu adrenaliny!

Podobne, choć bardziej szczegółowe wytyczne, powstały z myślą o lekarzach podstawowej opieki zdrowotnej. Jak zaznacza prof. Bolesław Samoliński (Kierownik Zakładu Profilaktyki Alergologii i Immunologii Klinicznej Samodzielnego Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie i prezes Polskiego Towarzystwa Alergologicznego), podanie adrenaliny w pierwszych minutach po wystąpieniu objawów wstrząsu anafilaktycznego to krok, który pozwala nam zyskać bezcenny czas do przyjazdu pogotowia.

Anafilaksja jest bowiem zjawiskiem o  dynamicznym przebiegu, którego stopnia intensywności nie da się nigdy przewidzieć.

Wytyczne dla pacjentów dostępne będą do ściągnięcia w formie pliku pdf na stronie kampanii www.odetchnijspokojnie.pl. Dystrybuowane będą także bezpośrednio do pacjentów i specjalistów, w celu propagowania wiedzy, która może uratować czyjeś życie.

Zobacz też: Jak pomóc w przypadku wstrząsu anafilaktycznego?

Źródło: materiały prasowe Flywheel PR/mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA