POLECAMY

Dławica bolesna – ostrzeżenie przed zawałem

Dławica jest chorobą spowodowaną zaburzonym dopływem krwi do serca, przez co dochodzi do niedokrwienia tego narządu. Jak poznać objawy dławicy i co robić, gdy się pojawią? Kiedy należy zażyć nitroglicerynę? Jak leczy się dławicę i na czym polega profilaktyka tej choroby?
Dławica bolesna – ostrzeżenie przed zawałem

Czym jest dławica?

Choroba wieńcowa, która obecnie jest najczęstszą przyczyna zgonów, jest spowodowana długotrwałym zaburzeniem dopływu do mięśnia sercowego krwi wraz z tlenem i substancjami odżywczymi. Jednym ze schorzeń objawowych choroby wieńcowej jest dławica piersiowa, która nieleczona może doprowadzić do zawału serca.

Dławica, inaczej nazywana dusznicą bolesną, jest chorobą spowodowaną zaburzonym dopływem krwi do serca, przez co dochodzi do  niedokrwienia tego narządu. Jest głównym schorzeniem objawowym choroby wieńcowej. Atak dławicy następuje w przypadku silnego skurczu tętnicy wieńcowej lub zatkania światła tętnicy blaszką miażdżycową, co nieprzerwane powoduje obumieranie fragmentu mięśnia sercowego, czyli tzw. zawał.

Przyczyny tej choroby są powiązane z trybem życia, często występuje ona u osób uzależnionych od nikotyny i kofeiny, przepracowanych, narażonych na silny stres, a także u osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę oraz mających podwyższony cholesterol.

Jakie są objawy?

Jednym z najczęstszych objawów jest rozpierający ból w okolicach mostka, który może promieniować do szczęki, ramienia, ręki, pleców. Zazwyczaj umiejscowiony jest po lewej stronie ciała. Innym objawem jest duszność i spłycenie oddechu, wzmożona potliwość, a także silny lęk.

Co zrobić, gdy wystąpią u Ciebie te objawy?

Pierwszą rzeczą, o którą powinno się zadbać jest zaprzestanie wysiłku fizycznego oraz poinformowanie osoby z otoczenia o odczuwanych dolegliwościach. Należy usiąść lub położyć się w miejscu, gdzie jest swobodny dopływ powietrza.

Jeżeli po kilku minutach objawy nie ustąpią, należy zażyć podjęzykowo nitroglicerynę. Jeżeli w dalszym ciągu odczuwamy ból, należy niezwłocznie wezwać pogotowie, ponieważ może to świadczyć o stanie przedzawałowym lub zachodzącym zawale.

Jak pomóc poszkodowanemu?

Jeśli osoba informuje nas o występujących dolegliwościach, w pierwszej kolejności należy pomóc jej zażyć przepisane przez jej lekarza lekarstwa – chory podczas ataku może mieć trudność z odnalezieniem nitrogliceryny w torebce czy odkręceniu zakrętki opakowania.

Należy pamiętać, że nie wolno po podaniu leku zostawić chorego samego! Lek może nie zadziałać i może dojść do utraty przytomności, dlatego do zakończenia ataku należy towarzyszyć poszkodowanemu. Jeżeli chory skarży się na nasilający ból lub atak nie mija mimo podania nitrogliceryny, należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe i zostać przy chorym do przyjazdu ratowników. W przypadku utraty przytomności i stwierdzenia zatrzymania akcji serca należy rozpocząć resuscytację i kontynuować ją do przyjazdu karetki pogotowia. Jeśli jest taka możliwość, należy wezwać na pomoc osobę z otoczenia.

Zobacz też: Krążenie - ABC pierwszej pomocy

Jak leczyć dławicę?

U osób, u których wystąpiły objawy dławicy, przeprowadza się szereg badań: ekg, próbę wysiłkową oraz echokardiografię. Jeśli specjaliści potwierdzą podejrzenie dusznicy bolesnej, mogą wprowadzić leczenie farmakologiczne mające na celu poprawę jakości życia oraz bezpieczeństwa chorego.

Najczęściej stosowanym lekiem jest aspiryna, ponadto leki z grupy beta-blokerów oraz nitratów.

Bezwzględnie każdy chory powinien mieć przy sobie nitroglicerynę, która przerywa atak dławicy! Substancję tę można dostać w aptece w formie tabletek podjęzykowych lub aerozolu.

U pacjentów, w przypadku których leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanych rezultatów, możliwa jest interwencja chirurgiczna. Najczęstszym zabiegiem jest angioplastyka, czyli zabieg poszerzający zmienione chorobowo tętnice (od jakiegoś czasu zabieg ten można wykonać metodą laserową) oraz wszczepienie bajpasów.

Poza leczeniem farmakologicznym oraz chirurgicznym niezwykle ważna jest zmiana stylu życia. Należy zrezygnować z papierosów oraz innych używek, stosować zdrowa dietę nie podwyższająca cholesterolu, a także zminimalizować czynniki stresogenne.

Zobacz też: Jak pomóc przy nagłym zatrzymaniu krążenia?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)