POLECAMY

Czym jest tracheotomia?

Tracheotomia to otwór w tchawicy. Tracheotomia może być przeprowadzona w trybie ostrym, w stanie zagrożenia życia lub w trybie planowym, kiedy istnieje konieczność wytworzenia nowej drogi oddechowej. Na czym polega tracheotomia? Czy tracheotomia zostaje na stałe?
Czym jest tracheotomia?

Na czym polega tracheotomia?

Tracheotomia to zabieg chirurgiczny, polegający na rozcięciu, poprzecznym lub podłużnym, chrząstek tchawicy. Przeważnie wykonuje się ją na wysokości 3-4 chrząstki tchawicy, co odpowiada okolicy wyczuwalnej pod krtanią. Dokonuje się nacięcia skóry i warstw pod nią leżących, aż do uwidocznienia tchawicy. Następnie rozcina się jej chrząstki, wprowadzając do światła specjalną rurkę. Innym rodzajem wytworzenia sztucznego otworu w drogach oddechowych jest konikotomia, czyli przecięcie więzadła łączącego krtań z tchawicą, ale tą metodę stosuje się prawie wyłącznie w stanach nagłego zagrożenia życia.

Tracheotomia w trybie ostrym

Kiedy pacjent nie może oddychać, a intubacja, czyli wprowadzenie rurki do oddychania przez nos lub przez gardło jest niemożliwe, jednym z zabiegów ratujących życie może być tracheotomia. Taka sytuacja może mieć miejsce np. podczas obrzęku krtani lub uszkodzeniu górnych dróg oddechowych.

Polecamy: O czym świadczą zaburzenia oddychania?

Tracheotomia tymczasowa

Tracheotomię często wykonuje się u osób nieprzytomnych, które nie oddychają same, tylko przez rurkę intubacyjną i respirator. Jeśli stan taki się przedłuża, jest to wskazanie do wykonania tracheotomii, z uwagi na mniejszą szkodliwość prowadzenia sztucznego oddychania w ten sposób. Również w sytuacji, gdy górne drogi oddechowe są niedrożne np. w wyniku urazu lub guza, może istnieć konieczność wykonania tracheotomii.

Tracheotomia na stałe

Przez tracheotomię można jednak również oddychać samodzielnie. Do tchawicy jest wówczas wprowadzona krótka rurka, umocowana zazwyczaj wokół szyi i dodatkowo przyszyta do skóry. Wykonuje się ją u pacjentów z przeszkodą w drogach oddechowych, u których oddychanie przez usta i nos jest niemożliwe.

Taka tracheotomia wymaga szczególnej opieki. Oddychanie w ten sposób jest pozbawione fizjologicznych mechanizmów ochronnych, a także ogrzewających i nawilżających wdychane powietrze. To wszystko sprawia, że drogi oddechowe są wysuszone, co z kolei prowadzi do nadmiernej produkcji wydzieliny. Jej opróżnianie jest upośledzone, ponieważ zalegający śluz nie może być ewakuowany podczas kaszlu. Nieoczyszczone powietrze oraz nagromadzona wydzielina sprawiają, że osoba z tracheotomią jest również podatna na zakażenia dolnych dróg oddechowych. Dlatego konieczne jest częste odsysanie drzewa oskrzelowego i zachowanie zasad szczególnej higieny przy pielęgnacji rurki tracheotomijnej.

Czytaj też: Kiedy jest konieczna intubacja?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/11 miesięcy temu
Mam pytanie czysto teoretyczne, w celu poszerzenia swojej wiedzy na wypadek gdymym musiał komuś pomóc. W którym dokładnie miejscu robi się nacięcie.Pod tą chrząstką która wystaje z szyi,czy tam gdzie jest taki dołek.Słyszałem że nieprawidłowo przeprowadzony zabieg tracheotomi może uszkodzić struny głosowe.Mam nadzieję że nigdy nie będę musiał go robić,ale warto wiedzieć.
/4 lata temu
Co za bzdurny artykuł - nawet ja jako zupełny laik wiem, że tracheotomia to zabieg, a tracheostoma to dziurka, jaką robi się w jej przebiegu ...
/4 lata temu
można mówić jeść z tym tylko zależy jaką rurkę wstawią synfoniczną to można mówic a zwykłą to nie można wiem bo miałem to robione
POKAŻ KOMENTARZE (4)