Błędy pierwszej pomocy – 7 sytuacji

Przedstawiamy 7 błędów, które najczęściej popełniają ludzie podczas udzielania pierwszej pomocy.
Marta Słupska / 16.02.2018 11:48

Każdy z nas jest ratownikiem. Nigdy nie wiemy, kiedy będziemy musieli wykorzystać swoją wiedzę z zakresu pierwszej pomocy i uratować kogoś, kto zasłabnie w autobusie, przewróci się na ulicy czy zakrztusi w pracy. Dlatego warto wiedzieć, co wtedy robić i nie powielać powszechnych błędów.

Pomóż, ale z głową

Jeśli jesteśmy świadkami jakiegoś wypadku, mamy obowiązek nie tylko wezwać pogotowie i/lub policję, ale tez udzielić poszkodowanym niezbędnej pomocy. Jeśli tego zaniechamy, może nam grozić kara pozbawienia wolności do lat trzech. Mówi o tym z art. 162 § 1 kodeksu karnego:

§ 1. Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Nie popełnia przestępstwa, kto nie udziela pomocy, do której jest konieczne poddanie się zabiegowi lekarskiemu albo w warunkach, w których możliwa jest niezwłoczna pomoc ze strony instytucji lub osoby do tego powołanej.

Udzielenie pomocy nie zawsze jest łatwe i oczywiste: pod wpływem stresu możemy popełniać błędy, dlatego najlepiej zawczasu nauczyć się najistotniejszych kwestii, by poszkodowanemu pomóc, a nie zaszkodzić.

W naszej galerii znajdziecie najpowszechniejsze błędy, które powielają osoby próbujące udzielać pierwszej pomocy. Napisaliśmy także jakie działania są w tych konkretnych sytuacjach prawidłowe i co powinniśmy robić, by uratować zdrowie lub życie poszkodowanym. Warto je przejrzeć i zapamiętać!

Polecamy:
Antyporadnik pierwszej pomocy: 5 czynności, których NIE WOLNO robić, gdy ktoś ma napad padaczkowy
Ten prosty trik ratuje życie przy zadławieniu, gdy jesteśmy sami w domu!

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)