10 września obchodzimy Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. Czy wiesz, jak ratować ludzkie życie?

Często czytamy o tym, jak udzielać pierwszej pomocy, nie zawsze jednak wiemy, jak się zachować, gdy faktycznie ktoś jej potrzebuje. Co robić, by uratować komuś życie?
10 września obchodzimy Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. Czy wiesz, jak ratować ludzkie życie? fot. Fotolia

10 września – Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

Ponad 150 lat temu – 24 czerwca 1859 roku – młody szwajcarski biznesmen, Henry Dunant, przerażony ogromem cierpienia, którego doznali żołnierze walczący w bitwie pod Solferino podczas wojny francusko-austriackiej, poświęcił swój czas i pieniądze, by pomóc rannym i umierającym. Aktywizował przy tym miejscową ludność, by również włączyli się w ratowanie wojskowych. To wydarzenie sprawiło, że Henry zapragnął powołać międzynarodową organizację niosącą pomoc rannym żołnierzom. W efekcie stał się założycielem Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża – organizacji, która obecnie jest częścią większego ruchu mającego na celu niesienie ulgi ludziom w cierpieniu i ochronę życia oraz zdrowia.

Niezależnie od tego, czy włączamy się w pracę organizacji niosących pomoc, czy wolimy działać na własną rękę, powinniśmy wiedzieć, jak udzielać pierwszej pomocy potrzebującym i poszkodowanym. Światowy Dzień Pierwszej Pomocy, przypadający w tym roku na 10 września, ma na celu zwrócenie uwagi na to, jak ważna jest wiedza dotycząca odpowiednich zachowań w sytuacji – na przykład – zatrzymania krążenia, zakrztuszenia czy zadławienia. Czy wiesz, co wtedy robić?

Pamiętajmy, że nieudzielenie pomocy potrzebującemu grozi nawet karą pozbawienia wolności. Każda pomoc się liczy, aby uratować życie. I chociaż sytuacja, która wymaga od nas szybkiego udzielenia pomocy, może być paraliżująco stresująca, należy opanować strach, wyciszyć emocje i przystąpić do działania.

Jak działa defibrylator AED?
Resuscytacja krążeniowo-oddechowa u dorosłych
Co robić przy zadławieniu lub zachłyśnięciu?

Jak udzielić pierwszej pomocy?

  1. Sprawdź bezpieczeństwo otoczenia.
  2. Wezwij pomoc.
  3. Nie czekaj – działaj! Sprawdź funkcje życiowe poszkodowanego.
  4. Odchyl głowę.
  5. Rozpocznij reanimację: 30 uciśnięć klatki na 2 wdechy.
  6. Ułóż poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej. 

fot. LUX Med

Objawy, które powinny skłonić nas, do udania się na ostry dyżur!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)