POLECAMY

Zapalenie spojówek? Mamy na to rady!

Pierwsze objawy tej infekcji to pieczenie i łzawienie oczu. Po kilku godzinach pojawia się jeszcze wrażenie piasku pod powiekami i światłowstręt.
Zapalenie spojówek? Mamy na to rady! fot. Fotolia

Jeśli zaczniemy działać od razu, już przy pierwszych objawach zapalenia spojówek być może uda się powstrzymać rozwój choroby. Warto więc, gdy tylko poczujemy piasek pod powiekami, przemyć oczy solą fizjologiczną lub kroplami ze świetlika. Jeżeli jednak po dwóch dniach nie ma poprawy, konieczna jest wizyta u okulisty (bez skierowania). Lekarz określi, co wywołało infekcję i zaproponuje leczenie. Zwykle są to krople, które szybko łagodzą objawy zapalenia spojówek.

Objawy zapalenia spojówek

Objawy zapalenia spojówek są wyjątkowo nieprzyjemne, ale dość łatwe do rozpoznania. Pojawiają się: pieczenie, świąd, kłucie pod powiekami, światłowstręt i łzawienie. Spojówki stają się czerwone, obrzękłe. W worku spojówkowym gromadzi się wydzielina, która może sklejać powieki.

Zapalenie spojówek - od czego

Zapalenie spojówek może być wywołane przez wirusy, bakterie, alergeny, a także czynniki mechaniczne lub chemiczne.

  • Proste zapalenie spojówek - mogą je spowodować: długotrwałe przesiadywanie przed monitorem, kurz, stosowanie szkieł kontaktowych, dym, przewlekły brak snu.
  • Bakteryjne zapalenie spojówek - najczęściej wywołują je gronkowce, paciorkowce, czasem bakterie  Haemophilus duplex i triplex.  Choroba powoduje bardzo nasilone objawy, m.in. krwawe wybroczyny pod górna powieką. Może pojawić się również duża ilość ropnej wydzieliny.
  • Wirusowe zapalenie spojówek – zwykle spowodowane jest przez adenowirusy, które wywołują również przeziębienie. Charakterystyczne dla takiej infekcji jest to, że najpierw pojawia się ona w jednym oku, a dopiero później przenosi się na drugie. Wydzielina z oka jest wodnista, spojówki swędzą, są przekrwione.
  • Alergiczne zapalenie spojówek – połączone jest z uczuleniem, np. na kurz, sierść, pyłki. Objawy to obrzęk powiek i ich świąd. Niekiedy pojawia się  biała wydzielina z oczu. Zapaleniu spojówek towarzyszyć może katar sienny.

Leczenie zapalenia spojówek

Leczenie zapalenia spojówek uzależnione jest od tego, co je wywołało. Zawsze jednak ulgę przynosi przepłukanie oka sola fizjologiczną lub tzw. sztucznymi łzami. W przypadku wirusowego zapalenia spojówek stosuje się krople przeciwwirusowe, przeciwzapalne i odkażające. Można je kupić bez recepty. Jeśli chodzi o zapalenie spojówek o charakterze alergicznym, konieczne jest unikanie tego, co nas uczula i stosowanie leków antyalergicznych. Jeżeli oczy mocno ropieją, prawdopodobnie konieczne są antybiotyki.
Leczeniem zapalenia spojówek powinien zająć się okulista, jeśli jednak mamy kłopot z dostaniem się na wizytę, leki wypisać może również lekarz POZ.

Poznaj najlepsze domowe sposoby na zapalenie spojówek!

Krople na zapalenie spojówek

Krople na zapalenie spojówek to podstawa leczenia tej choroby. W przypadku infekcji bakteryjnej stosuje się antybiotyki w kroplach (lub maściach). W infekcji prostej ulgę przynosi nawilżanie oczu sztucznymi łzami (np. Refresh, Hylo-care). W leczeniu zapalenia wirusowego spojówek stosuje się miejscowo leki przeciwwirusowe, przeciwzapalne i odkażające  (np. Floxal, Sulfacetamidum). Lecząc zapalenie alergiczne, należy sięgnąć po leki antyhistaminowe w kroplach (np. Rhinophenazol, Cusicrom).

Zapalenie spojówek u dziecka

Zapalenie spojówek u dziecka zdarza się dość często i zwykle połączone jest z przeziębieniem (wywołują je te same wirusy).  Objawy zwykle są mocno nasilone. Pojawia się ropna wydzielina, która skleja powieki, bóle oka, przekrwienie spojówek, gorączka. Na własną rękę możesz jedynie przemywać dziecku oczy solą fizjologiczną (nie rumiankiem, bo może wywoływać uczulenie!). Konieczna jest wizyta u lekarza (najlepiej okulisty), który potwierdzi, jaki charakter ma infekcja (czy konieczne jest podanie antybiotyku czy wystarczą leki przeciwzapalne).

Ta choroba dotyka także zwierząt! Sprawdź, jak leczyć zapalenie spojówek u psa.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/6 miesięcy temu
ostatnio straznie mi powieki spuchły i swędziały, nie mam pojęcia od czego, ale widzę, że to może byc laergiczne zapalenie spojówek...kupiłam krople Starazolin - koleżanka poleciła, mam nadzieję, że pomogą
/rok temu
Ja mam chyba co roku ten problem. U mnie winna jest alergia na pyłki. Ale odkąd stosuję krople hialeye to problem jest znacznie mniej męczący. Bo ani oczy nie pieką, nie łzawią, ani nie są już zaczerwienione. Gdyby jeszcze kichania udało się tak łatwo pozbyć ;)