POLECAMY

Skąd się bierze efekt czerwonych oczu? Będziesz zaskoczona!

Na pewno kojarzysz go ze zdjęć. Skąd się bierze efekt czerwonych oczu? Wyjaśnienie jest prostsze, niż sądzisz!
Skąd się bierze efekt czerwonych oczu? Będziesz zaskoczona! fot. Fotolia

Na pewno miałaś już styczność z tzw. z efektem czerwonych oczu. Wiadomo, że psuje zdjęcie, że wygląda śmiesznie, ale w zasadzie nigdy dłużej nie zastanawiamy się, skąd się bierze. Prawda jest zaskakująco banalna!

Skąd się bierze efekt czerwonych oczu?

Efekt czerwonych oczu powstaje, gdy zdjęcie robione jest w ciemności z użyciem lampy błyskowej. Jest ściśle związany z anatomią twojego oka, a ściślej: czasem reakcji źrenicy i unaczynieniem dna oka.

Dlaczego tak się dzieje? Oto przyczyna:

  • W ciemności źrenice rozszerzają się, by wpuścić jak najwięcej światła.
  • Gdy w takiej sytuacji zrobisz zdjęcie z lampą błyskową, źrenica nie zdąży zwęzić się.
  • Mocne światło lampy dotrze do dna oka, odbije się od niego i "wróci" do aparatu fotograficznego.
  • Po drodze, na dnie oka, trafia jednak na gęstą sieć drobnych naczyń krwionośnych przez które przechodzi i... nabiera czerwonej barwy!

Efekt czerwonych oczu będzie widoczny szczególnie wtedy, gdy fotografowana osoba stoi blisko obiektywu i patrzy w stronę aparatu.

Jak uniknąć efektu czerwonych oczu na zdjęciach? Cóż, wyjścia są dwa: możesz zasięgnąć specjalistycznej wiedzy z dziedziny fotografii lub... skorzystać z funkcji "redukcji czerwonych oczu", dostępnej w większości aparatów cyfrowych.

Warto przeczytać również:

Czy masz syndrom widzenia komputerowego?
Czerniak w gałce ocznej? Tak, to możliwe!
Jak wyczytać chorobę z tęczówki?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/rok temu
Heh, a już myślałam, że chodzi o takie przekrwione. Mi od długiej pracy przy komputerze takie się robiły, jak użyłam starazolinu, to już było ok. A na zdjęciach wychodziłam jakbym miała całe czerwone oczy, nie tylko przez odbicie światła ;)