Ortokorekcja – sposób na pogarszający się wzrok

Metoda ortokorekcji jest przeznaczona dla osób z krótkowzrocznością do -5 dioptrii i astygmatyzmem do 1,5 dioptrii, w tym dla dzieci powyżej 10. roku życia. Polega na założeniu specjalnych soczewek OrtoK, które nie tylko pomagają widzieć wyraźniej, ale także hamują lub zatrzymują postępowanie wady wzroku.
/ 08.04.2013 13:08

Czym jest ortokorekcja?                    

Świat widziany oczami dziecka to nieustanne szaleństwo barw i kształtów. Gdy jednak wzrok naszej pociechy przestaje nadążać za jej ruchliwością, stajemy przed klasycznym problemem – kupić dziecku okulary, czy zainwestować w szkła kontaktowe? Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Na szczęście jest jeden sposób, który ma same zalety – ortokorekcja.

Sposobów korekcji wad wzroku (w tym krótkowzroczności) u dorosłych jest wiele: soczewki kontaktowe, laserowa korekcja, leczenie farmakologiczne czy okulary. Inaczej z problemem krótkowzroczności trzeba radzić sobie u dzieci, dla których noszenie okularów w szkole jest ciężkim przeżyciem.

Ortokorekcja eliminuje wszelkie ograniczenia związane z używaniem zwykłych szkieł korekcyjnych – dzięki niej można bez obaw biegać, pływać, skakać itp. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzieci prowadzą bardzo aktywny tryb życia, a z uwagi na swój wiek nie rozumieją, czym grozi złamanie zasad noszenia szkieł kontaktowych bądź okularów.

Metoda ortokorekcji jest przeznaczona dla osób z krótkowzrocznością do -5 dioptrii i astygmatyzmem do 1,5 dioptrii, w tym dla dzieci powyżej 10. roku życia. Stosuje się ją w celu poprawy wzroku i uwolnienia się od tradycyjnej korekcji w ciągu dnia.

Wystarczy na noc założyć dziecku soczewki OrtoK, by mogło się cieszyć pełną ostrością widzenia przez 16-18 godzin. Dodatkowym atutem metody jest to, że w wielu przypadkach spowalnia lub całkowicie zatrzymuje ona postęp wady. Ponieważ w okresie wzrostu i dojrzewania krótkowzroczność zwykle szybko postępuje, nie ma możliwości zastosowania procedur chirurgicznych.

Zobacz też: Czym są powłoki antyrefleksyjne (AR)?

Soczewki OrtoK

Soczewki mają bardzo skomplikowaną geometrię, złożoną z kilku stref o różnych krzywiznach, i wykonywane są z materiałów pozwalających na odpowiednią transmisję tlenu do rogówki, dzięki czemu ortokorekcja jest całkowicie bezpieczna, a efekty są trwałe i przewidywalne.

Zakładanie i zdejmowanie soczewek OrtoK powinno odbywać się pod czujnym okiem rodziców, którzy będą również przestrzegać zasad przechowywania i czasu noszenia „szkieł kontaktowych”. Po kilku miesiącach regularnego zakładania ortosoczewek rogówka będzie dłużej utrzymywała nadany kształt, a co za tym idzie – będzie można używać ich rzadziej.

Soczewki OrtoK produkuje amerykańska firma Paragon CRT®, która jest liderem w dziedzinie ortokeratologii. OrtoK posiadają certyfikaty FDA (Amerykańska Komisja ds. Żywności i Leków), ISO oraz CE i są stosowane w USA oraz krajach Unii Europejskiej.

Zobacz też: Czym są soczewki fakijne?

Źródło: materiały prasowe PRS/mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/29.10.2013 14:59
Potwierdzam. Klinika Nowy Wzrok na Chmielnej ma w swojej ofercie ortokorekcję. Soczewki ortokeratologiczne pozwalają skorygować krótkowzroczność do -5 dioptrii i astygmatyzm do +1,5 dioptrii, także całkiem sporo ;). Mogą być stosowane nawet u dzieci od 10. roku życia. Ja również korzystam z tej metody, a soczewki zakupiłam na miejscu, w klinice. Żadnych powikłań i pomału widzę efekty.
/26.10.2013 22:18
W Nowym Wzroku w Gdańsku polecono mi tą metodę i korzystam z niej już rok. Spokojnie mogę ją polecić. To świetne rozwiązanie. Bez martwienia się o okulary, czy soczewki w ciągu dnia. No i można normalnie, aktywnie zyć. Super!
/12.04.2013 12:08
Mam taki soczewki od 2010 roku, jestem bardzo zadowolony. Wada -3.5D zeszła do zera! Zakładam co noc.