Okulary progresywne łączą w sobie soczewki dla krótkowidzów i dalekowidzów./ fot. Fotolia

Okulary progresywne – jedne do wszystkiego

Okulary do czytania, okulary do patrzenia – łatwo można się w tym pogubić. Okulary progresywne to złoty środek umożliwiający jednoczesną korekcję obu wad wzroku i umożliwiający precyzyjne widzenie z bliska. Przeczytaj, czy nadają się także dla Ciebie.
/ 28.02.2012 20:13
Okulary progresywne łączą w sobie soczewki dla krótkowidzów i dalekowidzów./ fot. Fotolia

Co to są okulary progresywne?

Osobie, która nigdy nie miała problemów z widzeniem, może wydawać się to dziwne, jak to możliwe, by przenoszenie wzroku z obiektu oddalonego o kilka metrów na taki, znajdujący się znacznie bliżej, sprawiało trudność. Dla osoby, która wymaga noszenia okularów progresywnych, takie czynności naprawdę są kłopotliwe. Przy zmianie odległości patrzenia, obraz zaczyna falować do momentu „przyzwyczajenia się” wzroku lub zmiany okularów. Dzięki rozwiązaniom stosowanym w okularach progresywnych, niedogodność ta zostaje praktycznie wyeliminowana.

Dla kogo są przeznaczone?

Okulary progresywne są idealnym rozwiązaniem dla osób, które na co dzień muszą używać dwóch par okularów. Jedne z nich przeznaczone są do codziennej aktywności, a drugie „do czytania”. Niejednokrotnie sprawia to trudności – na przykład w pracy lub podczas prowadzenia samochodu. Dzieje się tak w przypadku pogorszenia się ostrości wzroku wraz z wiekiem i już istniejącej wady wzroku, polegającej na nieprawidłowej akomodacji.

Zobacz też: Okulary do pracy przy komputerze

Jak jest zbudowana soczewka w okularach progresywnych?

Soczewka w okularach progresywnych łączy w sobie zalety dwóch par okularów. W części szczytowej znajduje się szkło przeznaczone do obserwowania oddalonych przedmiotów, a w dolnej części – szkło, które umożliwia precyzyjne widzenie (na przykład okulary do czytania, układania puzzli lub innych czynności wymagających szczegółowego obserwowania małych elementów). Mimo tej różnicy, jest to cały czas jedna soczewka. Przedmioty znajdujące się w tak zwanej „strefie pośredniej” również są dobrze widoczne.

Okulary dwuogniskowe – to nie to samo?

Podobne rozwiązanie zostało już wprowadzone w okularach dwuogniskowych. Jednak moment „przejścia” pomiędzy obszarami do obserwowania dalszych i bliższych przedmiotów jest bardzo widoczny, co zaburza estetykę okularów. Poza tym zmiana obserwowanego obszaru jest dla oka niewygodna, gdyż w rzeczywistości są to dwie różne soczewki. Długotrwałe noszenie takich okularów może wywoływać bóle lub zawroty głowy ze względu na ciągłe zmiany obrazu.

Co dają nam najnowsze modele okularów progresywnych?

Dzisiejsze okulary progresywne są tak skonstruowane, by ich użytkowanie było znacznie wygodniejsze. Obszar, który można przez nie obserwować jest znacznie większy, co ogranicza ruchy głową towarzyszące zwykle okularom progresywnym. Dzięki nowym rozwiązaniom, wyeliminowano efekt „pływającego obrazu”. Przejście między obserwowanymi obiektami w oddali a tymi w bliskości jest płynne, a powstający obraz – wyraźny, bez „zlewania się” obiektów.

Zobacz też: Dlaczego należy kupować okulary tylko w optyku?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/25.02.2019 15:03
Większej bzdury i liżącej zad reklamy trudno znaleźć. Jeden optyk w mieście tak zaje..sty że się chce puścić pawia. Żenujące!
/25.09.2015 00:03
Mozecie też zdecydowac sie na takie soczewki http://www.koczorowski-optyk.pl/pl.szkla_kontaktowe.html zwłaszcza własnie w tak dobrej cenie.
/14.09.2015 14:25
Jesli chcecie naprawde dobrze dobrać oprawki to polecam w Krakowie taki salon http://www.koczorowski-optyk.pl/pl Tu na 100% będziecie zadowolone z teo jak bedziecie wyglądały.
POKAŻ KOMENTARZE (3)