POLECAMY

Nigdy więcej zaparowanych okularów!

Prawdopodobnie każdy, kto choć przez chwilę nosił okulary, zna problem zaparowanych szkieł. Szczególnie dokuczliwe, a nawet niebezpieczne, jest to podczas uprawiania sportu. Pojawiła się jednak na rynku nowa powłoka do szkieł, która rozwiąże problem zaparowanych okularów.
Nigdy więcej zaparowanych okularów!

Dlaczego okulary parują?

Zaparowanie okularów wywołuje kondensacja pary wodnej, polegająca na skraplaniu się jej na powierzchni soczewki (przejście ze stanu gazowego w ciecz). To, czy taka sytuacja będzie miała miejsce, zależy głównie od temperatury we wnętrzu, wilgotności powietrza, temperatury na zewnątrz i wiatru.

Dla osób noszących okulary jest to uciążliwe zjawisko, szczególnie w trakcie uprawiania sportów takich, jak bieganie czy jazda na rowerze, przy wchodzeniu z zimnego do ciepłego pomieszczenia lub podczas gotowania i picia gorących napojów.

Zobacz też: Jak wygląda badanie ostrości wzroku?

Koniec z mgłą!

Nowością na rynku, która może rozwiązać problem zaparowania okularów, są okulary z powłoką Optifog. Składa się ona ze zmodyfikowanej powłoki antyrefleksyjnej, której wierzchnia warstwa posiada właściwości hydrofilowe (dosłownie: wodolubne). Jest  to skłonność do łączenia się z wodą, ale bez tendencji do jej wchłaniania. Skuteczne działanie powłoki jest możliwe dzięki specjalnemu aktywatorowi, który raz na tydzień należy nanieść na soczewki i delikatnie przetrzeć odpowiednią chusteczką ( zestaw otrzymamy u optyka przy zakupie okularów).

Aktywator sprawia, że para wodna -  mimo wystąpienia różnicy temperatur - nie skrapla się, lecz tworzy na powierzchni soczewki cienki, całkowicie niewidoczny film wodny. Jeśli przestaniemy używać aktywatora, soczewka z powłoką Optifog straci jedynie ochronę przez zaparowaniem  zachowując inne własności antyrefleksu: skutecznie redukuje odblaski, chroni soczewkę przed zarysowaniem oraz zabezpiecza ją przed osiadaniem brudu i kurzu.

Zobacz także: Ochrona oczu podczas jazdy na rowerze

Źródło: materiały prasowe/kr

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)