Gałka oczna zbudowana jest ze specjalnych błon otaczających ciało szkliste./ fot. Fotolia

Na czym polega toksoplazmoza oczna?

Jak przebiega toksoplazmoza oczna? Kto i w jaki sposób może zarazić się pierwotniakiem? Jakie są objawy ocznej toksoplazmozy?
/ 27.02.2012 18:04
Gałka oczna zbudowana jest ze specjalnych błon otaczających ciało szkliste./ fot. Fotolia

Toksoplazmoza jest chorobą wywoływaną przez pierwotniaki i kojarzoną powszechnie z ciężkimi wadami wrodzonymi. Z tego też powodu kobietom zaleca się unikać kontaktu z kotami, które wg. obiegowej opinii są głównym źródłem zakażenia. Nie jest to do końca prawdą, gdyż zdecydowana większość osób zakaża się przez spożycie surowego mięsa z cystami pasożyta.

Co ciekawe, pierwotniaki Toxoplasma gondii mogą się też lokować w oku, powodując stan zapalny siatkówki i naczyniówki, co prowadzi do ubytków wzroku.

U kogo może rozwinąć się oczna postać toksoplazmozy?

Oczna postać toksoplazmozy rozwija się tylko u części osób mających kontakt z pierwotniakiem. Warto wiedzieć, że drobnoustrój ten występuje powszechnie i na podstawie badań krwi można stwierdzić, że w wieku dojrzałym większość populacji miała z nim kontakt. Na szczęście, tylko niektórzy z nich zachorują.

Oddzielną kwestią jest tzw. tokspolazmoza oczna wrodzona. Postać ta występuje u osób, które zostały zainfekowane w życiu płodowym – z tej grupy aż 80% rozwinie postać oczną.

Zobacz też: Zabieg Creddego – co to takiego?

Jakie są objawy toksoplazmozy ocznej?

W przebiegu choroby dochodzi do stanu zapalnego na siatkówce i naczyniówce, a następnie do wytworzenia się blizny. Proces taki nie pozostaje bez wpływu na jakość widzenia – pojawiają się zaburzenia widzenia pod postacią „mroczków” przed oczami, utraty ostrości wzroku i ograniczenia pola widzenia. Zmiany dotyczą zazwyczaj jednego oka i może im towarzyszyć nadmierne łzawienie, światłowstręt czy nawet dolegliwości bólowe.

Kto może udzielić pomocy? jak wygląda leczenie?

Pacjenta powinien możliwie szybko zbadać okulista. Kluczowe jest zwłaszcza badanie dna oka, które uwidacznia bardzo charakterystyczne białe, kłaczkowate blizny na siatkówce. Czasami może być konieczne wykonanie badań krwi – tzn. badań poziomu przeciwciał. W przypadku postawienia diagnozy toksoplazmozy ocznej wdrażane zostaje leczenie odpowiednimi preparatami (np. pirymetaminą, sulfonamidami). Leczenie takie prowadzi lekarz specjalista chorób zakaźnych.

Niestety choroba cechuje się częstym występowaniem nawrotów, gdyż nie jest możliwe całkowite usunięcie pasożyta z organizmu.

Zobacz też: Zapalenie spojówek – co powinieneś o nim wiedzieć?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/12.02.2015 10:35
witam od kilku dni w prawym oku pojawily mi sie mety ja to nazywam pajeczyna. troszke widze zamazanie prze te mety na prawym oku. a 3 lata wczesniej chorowalam na toxoplazmoze oczna leczono mnie antybiotykami sterydami i krople do oczu mialam. rok temu o tej samej porze tez mi si epojawily poszlam do okulisty przepisala mi jakies krople i zniklo. teraz tak samo to mam i to zawsze na zime. bylam z tym u okulisty dwa dni temu powiedziala ze ona nie widzi tutaj zeby stan zapalny sie odnowil przepisala mi krople do oczu yellox i za tydzien do kontroli. boje sie co to moze byc:(( moze cos doradzicie?:( a i jeszcze jedno robilam wyniki na toxo i wyszly ok igg dodatnie troszke podwyzszone ale powiedzial ze to normalne bo mialam kiedys toxo a igm wyszlo ujemne. cmv rowniez