Na czym polega laserowa korekcja wzroku?

Zabieg laserowej korekcji wzroku jest jedną z najskuteczniejszych metod umożliwiających wyeliminowanie wady wzroku. Kto może poddać się laserowej korekcji wzroku? Na czym polega laserowa korekcja wzroku? Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?
/ 04.06.2013 12:17

Kto może poddać się laserowej korekcji wzroku?

Korekcja wad wzroku może być przeprowadzana za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych, jednak nie każdy może je nosić: towarzyszące przy tym uczucie dyskomfortu, a także charakter wykonywanej pracy, nie zawsze pozwalają na ich noszenie. W takim przypadku z pomocą przychodzi chirurgia refrakcyjna pozwalająca na korekcję krótkowzroczności, dalekowzroczności i astygmatyzmu. 

Do zabiegu laserowej korekcji mogą przystąpić tylko te osoby, które przejdą badania kwalifikacyjne. Wywiad ogólny na temat stanu zdrowia czy kompleksowe badania okulistyczne nie tylko określą rodzaj i wielkość wady, ale również pozwolą lekarzowi wskazać wszelkie przeciwskazania i wyeliminować skutki uboczne zabiegu.

Istotne jest także to, że do zabiegu zostają zakwalifikowani tylko pacjenci, którzy ukończyli 21. rok życia. Granica wieku została precyzyjnie określona, bowiem wcześniej wady wzroku mogą się jeszcze rozwijać, co znacząco wpływa na kwalifikację do leczenia – w przypadku laserowej terapii wada wzroku pacjenta musi być stabilna i nie ulegać żadnym zmianom od co najmniej 6 miesięcy. 

Na czym polega laserowa korekcja wzroku?

Najnowsze metody leczenia laserowego wykorzystują najwyższej jakości sprzęt – jednym z nich jest laser excimerowy. Jest to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie systemów dostępnych obecnie na rynku, które dedykowane są chirurgii refrakcyjnej. 

Aby skorygować wadę, należy zmienić krzywiznę przedniej części oka, czyli rogówki. Zabieg polega na tym, że komputerowo regulowane wiązki światła laserowego dostarczane są do gałki oka i precyzyjnie modelują jej kształt w taki sposób, aby ostatecznie doprowadzić do poprawnego skupiania się ich na siatkówce, tworząc w ten sposób czytelny i wyraźny obraz.

Moc zimnej, pulsacyjnej wiązki światła laserowego dobierana jest indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie wcześniej przeprowadzonego wywiadu lekarskiego oraz niezbędnych badań.

Laser działa z częstotliwością  750 Hz – koryguje 1 dioptrię w ciągu 1,5 sekundy, co pozwala na  przeprowadzenie szybkiego i bardzo dokładnego zabiegu. Tymczasem bezpieczeństwo zwiększa jeszcze to, że laser został wyposażony w system śledzenia ruchów gałki ocznej w 6 płaszczyznach. Warto także zaznaczyć, że system pracuje w trybie „bezdotykowym” – usuwanie wady wzroku jest przeprowadzane bez konieczności dotykania oka (w całość zabiegu ingeruje tylko lekarz, który wykorzystuje promienie światła). Aby zwiększyć poczucie komfortu, podczas zabiegu stosowane jest znieczulenie miejscowe – w tym celu aplikuje się pacjentowi stosowne krople do oczu.

Należy pamiętać, że pełna korekcja wady wzroku uzależniona jest od budowy anatomicznej oka – zarówno grubość rogówki oraz promień jej krzywizny wpływa na końcowy efekt zabiegu.

Zobacz też: Czym są wady refrakcyjne i jak można je korygować?

Jakie są zalety laseroterapii?

Korekcja laserowa to obecnie jedna z najnowocześniejszych metod. Doskonały sprzęt, który wykorzystywany jest w ramach terapii, zapewnia bezpieczeństwo oraz krótki czas trwania zabiegu (kilkanaście minut). Zadaniem profesjonalnej kadry lekarskiej jest uzyskanie jak najlepszych efektów przy minimalnym odczuciu dyskomfortu pacjenta.

Warto zaznaczyć, że ryzyko wystąpienia efektów ubocznych i niekorzystnych rezultatów występuje raz na 10 000 przypadków. Terapia ma charakter ambulatoryjny, zatem czas rekonwalescencji jest bardzo krótki, co pozwala pacjentowi szybko powrócić do codziennych obowiązków. 

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania?

Niektóre schorzenia i objawy chorób nie pozwalają na przeprowadzenie laserowej korekcji wzroku.

Do takich przeciwwskazań możemy zaliczyć jaskrę, zaćmę, odwarstwienie siatkówki, zespół suchego oka czy aktywne stany zapalne. Dolegliwości wynikające z ogólnego stanu zdrowia, takie jak choroby układu neurologicznego, reumatyczne, czy infekcje wirusowe, alergie i ciąża również dyskwalifikują  tymczasowo pacjenta w realizacji zabiegu. Jednak po ustąpieniu objawów i konsultacji z lekarzem możliwe będzie przeprowadzenie terapii.

Zobacz też: Jak rozpoznać wady wzroku u dzieci?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/14.08.2018 14:33
marcin - a gdzie robiłeś ?
/13.08.2018 09:07
Trzy razy podchodziłem do badań kwalifikacyjnych i to co mnie zaskoczyło to kolejność, w jednej klinice najpierw zrobiono badania, za które oczywiście zapłaciłem, dosyć sporo, a później dopiero wywiad. Po dwóch latach kolejne podejście, tym razem najpierw był wywiad i już na jego podstawie niestety brak kwalifikacji - nic nie zapłaciłem. Trzeba było poczekać, za trzecim razem pełen sukces.
/13.05.2015 10:35
Bez tego znieczulenia miejscowego to sobie nawet nie wyobrażam:) A swoją drogą co do samych przeciwwskazań zwiazanych z wykonaniem u siebie takiej operacji wzroku to bardziej szczegółowo są opisane na stronie kliniki okulistycznej blikpol - w sieci do znalezienia. Warto dobrze się wczytać, w ogóle przed taką operacją przewierciłabym internet wzdłuż i wszerz za dobrą lekturą i wiedza.